Здавалося б спадщину оформлено, можна спокійно володіти, користуватися і розпоряджатися. Але що робити, якщо раптом з'являються ще спадкоємці? Як розділити спадщину між усіма?
Частки у спадщині
Нотаріус встановив коло спадкоємців, розподілив між ними спадщину. Кожен спадкоємець отримав належну йому частку. При спадкуванні за заповітом частку кожного спадкоємця визначає спадкодавець. При спадкуванні за законом, частки всіх спадкоємців є однаковими і рівними.
Якщо спадкодавець перебував у зареєстрованому шлюбі, у спадщину переходить усе майно, яке належало йому відповідно, для цього, нотаріус виділяє частку вдови (вдівця) і видає Свідоцтво на частку в спільному майні подружжя .
У випадку, якщо у складі спадщини є різне майно, як, наприклад, машина, квартира, акції, дача і т.д., спадкоємці приймають її як єдине ціле. Коли спадкоємців декілька, майно вважається спільним, де кожен має свою частку. Крім того, володіння, користування і розпорядження річчю (автомобілем, квартирою і т.д.) можливе тільки спільне, тобто є спільною частковою власністю.
Само собою зрозуміло, що керувати спільної машиною по черзі, або встановлювати графік користування дачею абсолютно незручно. Тому спадкоємці і ділять спадщину.
Його можна ділити самостійно між усіма спадкоємцями.
Що можна поділити усно?
Але за усною домовленістю спадкоємців ділиться тільки рухоме майно, тобто, якщо в складі майна немає речей, що потребують обов'язкової державної реєстрації (квартира, авто і т.д.).
Спадкоємці, які проживають разом з спадкодавцем один рік до його смерті, мають перевагу перед іншими спадкоємцями при розділі предметів домашньої обстановки в розмірі належної їм частки.
Якщо спадкоємці ділять спадщину у нотаріуса, і між ними немає розбіжностей, нерухомість та інше рухоме майно, що підлягає реєстрації можна поділити таким чином. Для цього підписується договір розділу спадкового майна. У цьому документі можна обумовити розділ конкретного майна (дача, квартира, автомобіль, акції і т.д.). Спадкоємці можуть оформити у нотаріуса такий договір після отримання свідоцтв про право на спадщину, але до їх державної реєстрації.
Спадщина ділиться за взаємною домовленістю між спадкоємцями. Якщо між спадкоємцями є суперечки і розбіжності, тільки суд зможе розділити по-справедливості таку спадщину.