Судебный адвокат

Консультации

Вопрос к юристу:


О нас
Огромное количество полезной информации.

Огромное количество необходимой информации. Огромнейшее спасибо. Очень благодарны! Ребята - Вы просто умнички.

Судебные статьи
Иск в суд: услуги адвоката

Иск в суд: услуги адвоката Адвокат поможет составить исковое заявление в суд, соберёт необходимые доказательства и избавит от массы отрицательных эмоций ...

Определение места проживания ребенка в процессе ...

Определение места проживания ребенка в процессе развода родителей Наши семейные адвокаты правильно составят исковое заявления и учтут все претензии и требования клиента, и обязательно прислушаются ...

Процедура по составлению иска в суд от юриста

Процедура по составлению иска в суд от юриста Именно от грамотности составления иска в суд и будет напрямую зависеть решение, которое вынесет судья ...

Новости Юристов
Працівники ДАІ Рівненщини затримали автомобіль...

Працівники ДАІ Рівненщини затримали автомобіль, водій якого незаконно перевозив ялинки Днями, близько 13 години, під час нагляду за дорожнім рухом, поблизу села Балашівка Березнівського району інспектори ДАІ, зупинили вантажний автомобіль ГАЗ53, під керуванням мешканця міста Березне.

На Полтавщині працівники ДАІ зустрілися із студентами .

На Полтавщині працівники ДАІ зустрілися із студентами вищого міжрегіонального професійного училища Основною темою зустрічі стало питання безпечної поведінки на автодорогах. Під час спілкування інспектор управління ДАІ Ірина Пилипенко зупинилася на кожній із категорій учасників дорожнього руху.

За героїзм та відвагу вінницькі працівники ДАІ ...

За героїзм та відвагу вінницькі працівники ДАІ отримали позачергові спеціальні звання Сьогодні, 8 січня, до міста Немирів Вінницької області завітав начальник Департаменту ДАІ МВС України Анатолій Сіренко аби за дорученням Міністра внутрішніх справ України Арсена Авакова нагородити ...




Наши дела в суде

№757/773/14-к

Судья: Білоцерківець О. А.
07.01.2015

№757/30624/14-ц

Судья: Цокол Л. І.
07.01.2015

№757/34306/14-ц

Судья: Цокол Л. І.
07.01.2015

Спадкування частки учасника у ТОВ

  1. Як здійснюється спадкування у разі смерті одного з учасників ТОВ?
  2. Прийняття спадщини
  3. Прийняття спадкоємця в товариство з обмеженою відповідальністю
  4. Реєстрація змін до установчих документів
  5. Якщо спадкоємець не стає учасником ТОВ

Спадкування частки учасника у ТОВНа сьогоднішній день однією з найбільш поширеніших організаційно-правових форм здійснення підприємницької діяльності в Україні є товариство з обмеженою відповідальністю (ТОВ).


Як здійснюється спадкування у разі смерті одного з учасників ТОВ?

Що успадковується в такому випадку?

Згідно з українським законодавством (ст.1218 Цивільного кодексу), до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті. Але є і виключення (ч.2 ст.1219 Цивільного кодексу) про те, що не входять до складу спадщини права та обов'язки, які нерозривно пов'язані з особою спадкодавця. Це може бути право на участь у товариствах та право членства в об'єднаннях громадян, якщо інше не встановлено законом або їх установчими документами.

Стаття 147 Цивільного кодексу України та стаття 55 Закону України «Про господарські товариства» чітко вказують на можливість успадкування майнового права на частку в ТОВ. У п. 9 постанови ВСУ від 30.05.08 р. № 7 судді найвищої судової інстанції підкреслили, що в суперечках про спадкування частки учасника підприємницького товариства необхідно враховувати, що індексація допускається ст. 130, 147, 166 Цивільного кодексу, ст. 55, 69 Закону України від 19 вересня 1991 року № 1576-ХІІ "Про господарські товариства "і не підпадає під заборону п.2 ч.1 ст.1219 Цивільного кодексу. При цьому успадковується не право на участь, а право на частку в статутному (складеному) капіталі.


Хотілося б звернути увагу на те, що Цивільний кодекс і Закон «Про господарські товариства» по-своєму регулюють процедуру переходу частки учасника ТОВ до спадкоємця. Згідно з ч. 5 ст. 147 Цивільного кодексу, частка в статутному капіталі ТОВ переходить до спадкоємця, якщо статутом товариства не передбачено, що такий перехід допускається лише за згодою інших учасників товариства. Тоді як ч.2 ст.55 Закону України «Про господарські товариства» свідчить, що при реорганізації юридичної особи, учасника товариства, або у зв'язку зі смертю громадянина, учасника товариства, правонаступники (спадкоємці) мають переважне право вступу до цього товариства. При відмові правонаступника від вступу в ТОВ або відмові у прийнятті до нього правонаступника (спадкоємця) йому видається у грошовій або натуральній формі частина майна, що належала реорганізованій або ліквідованій юридичній особі, вартість якої визначається на день реорганізації або ліквідації (смерті) учасника.

З цього випливає, що в ЗУ «Про господарські товариства» йдеться про згоду самого товариства, а не його учасників, причому така згода є обов'язковою умовою для переходу прав померлого учасника ТОВ до спадкоємця, незалежно від того, передбачено це статутом чи ні.


І оскільки ЗУ «Про господарські товариства» є спеціальним законом, що регулює правовідносини, пов'язані із створенням, діяльністю та припиненням господарських товариств його норми мають пріоритет над аналогічними положеннями загального закону, яким є Цивільний кодекс. Тому в питаннях успадкування частки в ТОВ суд, зазвичай, керується саме положеннями Закону "Про господарські товариства".

Виходячи з вище сказаного, спадкоємець набуває право участі в управлінні справами ТОВ, тобто стає повноправним учасником товариства виключно з моменту затвердження товариством рішення про його прийняття в ТОВ.


Прийняття спадщини

Сама по собі процедура спадкування нічим не відрізняється від спадкування інших прав. Незалежно від того, відбувається спадкування за законом чи за заповітом, протягом 6 місяців з моменту відкриття спадщини, спадкоємець зобов'язаний з'явитися до нотаріальної контори за місцем останнього проживання спадкодавця і подати заяву про прийняття спадщини.

У разі пропуску зазначеного строку з поважних причин, додатковий термін для прийняття спадщини може бути призначений судом. Спадкоємець, який постійно проживає зі спадкодавцем на момент відкриття спадщини, вважається прийнявшим її, навіть, якщо протягом 6 місяців він не заявив про відмову від спадщини.


При зверненні до нотаріуса приймачу необхідно буде надати наступні документи:

        
  • свідоцтво про смерть спадкодавця;
  •     
  • документ, що підтверджує місце відкриття спадщини (довідка з ЖЕКу або ЖБК про місце проживання спадкодавця, виписка з будинкової книги, довідка адресного бюро і т. п.);
  •     
  • докази родинних зв'язків із спадкодавцем (при спадкуванні за законом);
  •     
  • заповіт (якщо такий існує);
  •     
  • статут ТОВ.

Після закінчення 6 місяців нотаріус зобов'язаний видати свідоцтво про право на спадщину. Воно буде підставою для прийняття відповідного рішення загальними зборами учасників товариства.


Прийняття спадкоємця в товариство з обмеженою відповідальністю

Прийняття рішення про вступ спадкоємця в ТОВ приймають загальні збори учасників товариства.

Відповідно до ст. 59, 60 Закону України «Про господарські товариства» рішення про внесення змін до статуту вважається прийнятим, якщо за нього проголосують учасники, що володіють в сукупності більш ніж 50% загальної кількості голосів учасників товариства. Загальні збори учасників вважаються правомірним, при присутності учасників (представників учасників), які володіють в сукупності більш ніж 60% голосів.


Якщо частка спадкодавця в ТОВ складає більше 50%, згідно 3 абзацу п.2.6 рекомендацій Вищого господарського суду України від 28.12.2007 N 04-5/14 "Про практику застосування законодавства при розгляді справ, що виникають з корпоративних відносин ", розміри статутного капіталу товариства та часток його учасників не змінюються. В цьому випадку, у суду відсутні будь-які підстави не враховувати частку померлого учасника.

Тому товариство з обмеженою відповідальністю не може провести повноважні загальні збори і прийняти легітимне рішення. З цієї ситуації є лише один вихід - звернення до судових інстанцій.


Реєстрація змін до установчих документів

Якщо все ж рішення загальних зборів про прийняття спадкоємця в товариство з обмеженою відповідальністю буде прийнято, необхідно відразу ж внести відповідні зміни до статуту ТОВ. Для цього держреєстратору потрібно буде надати наступні документи:

        
  • заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи;
  •     
  • примірник оригіналу або нотаріально засвідчену копію рішення про внесення змін до статуту (в даному випадку - протоколу загальних зборів);
  •     
  • оригінали статуту товариства з обмеженою відповідальністю з відміткою про їх державну реєстрацію;
  •     
  • два примірники змін до статуту ТОВ у вигляді окремих додатків або два примірники установчих документів у новій редакції;
  •     
  • копію свідоцтва про смерть спадкодавця;
  •     
  • копію свідоцтва про право на спадщину на частку в статутному капіталі товариства з обмеженою відповідальністю;
  •     
  • документ, що підтверджує внесення реєстраційного збору за держреєстрацію змін до установчих документів.

Якщо спадкоємець не стає учасником ТОВ

Але рішення загальних зборів учасників товариства може бути і негативним, так само як і сам спадкоємець може відмовитися стати учасником товариства. В цьому випадку, спадкоємцю виплачується частка, яка належала спадкодавцеві. В ст. 148 Цивільного кодексу та ст.54 Закону України «Про господарські товариства» чітко розглянута процедура розрахунку між ТОВ і спадкоємцем.


Частина 2 ст. 148 Цивільного кодексу України говорить про те, що спадкоємець може претендувати на частину майна, що пропорційно належала частці спадкодавця в статутному капіталі товариства. Відповідно до законодавства, порядок і спосіб визначення вартості частини майна, пропорційної частці учасника у статутному фонді, а також порядок і строки її виплати, фіксується в статуті ТОВ.

А в Законі «Про господарські товариства» записано, що розрахуватися зі спадкоємцем повинні після затвердження звіту за рік, коли помер учасник товариства (в т. ч. якщо спадкоємець відмовився стати його учасником), але в строк до 12 місяців з дня смерті учасника.

Крім частки в майні, спадкоємцю буде виплачена належна спадкодавцю частка прибутку, отримана ТОВ у поточному році до моменту смерті спадкодавця (але не за весь рік).

У будь-якому випадку, спадкоємці претендують на частку в майні ТОВ, відповідну частці спадкодавця у статутному капіталі. Отже, розмір виплат може бути більший розміру внеску, внесеного спадкодавцем до статутного капіталу, менше нього або, якщо боргові зобов'язання перевищать його активи - взагалі не виплачуватися.

За існуючою домовленістю між спадкоємцем і ТОВ, частина майна може виплачуватися не грошима, а натурою - майном. Але у випадку, якщо спадкодавець зробив внесок до статутного фонду, передавши право користування майном, тоді відповідне майно повертають спадкоємцю тільки в натурі, без виплати винагороди.

Рейтинг: 4.6/5, основан на 25 голосах.

Возможно, это Вас заинтересует

Правові нюанси спадкового договору

Небагато українців знають, що крім успадкування за заповітом або за законом, майно може перейти до іншої особи після смерті власника на підставі договору, який називається спадковим

Кому належить обов'язкова частка у спадщині

Необхідно тільки грамотно підготувати доказову базу і вміло провести лінію захисту клієнта в суді

Определение места проживания ребенка в процессе развода родителей

Наши семейные адвокаты правильно составят исковое заявления и учтут все претензии и требования клиента, и обязательно прислушаются к мнению малыша в деле об определении места его проживания.

Процедура по составлению иска в суд от юриста

Именно от процедуры и от грамотности составления иска в суд и будет напрямую зависеть решение, которое вынесет судья после рассмотрения дела на основе приведенных юристом доказательств.

05145472d80649777fc2d927daedc5fb