Судебный адвокат

Консультации

Вопрос к юристу:


О нас
С огромной благодарностью отзываемся о тех, от кого зависит существование этого интернет проекта.

Вы супер!!! Все что делаете для всех пользователей вне всякого сомнения- очень важно!!!

Судебные статьи
Иск в суд: услуги адвоката

Иск в суд: услуги адвоката Адвокат поможет составить исковое заявление в суд, соберёт необходимые доказательства и избавит от массы отрицательных эмоций ...

Определение места проживания ребенка в процессе ...

Определение места проживания ребенка в процессе развода родителей Наши семейные адвокаты правильно составят исковое заявления и учтут все претензии и требования клиента, и обязательно прислушаются ...

Процедура по составлению иска в суд от юриста

Процедура по составлению иска в суд от юриста Именно от грамотности составления иска в суд и будет напрямую зависеть решение, которое вынесет судья ...

Новости Юристов
Працівники ДАІ Рівненщини затримали автомобіль...

Працівники ДАІ Рівненщини затримали автомобіль, водій якого незаконно перевозив ялинки Днями, близько 13 години, під час нагляду за дорожнім рухом, поблизу села Балашівка Березнівського району інспектори ДАІ, зупинили вантажний автомобіль ГАЗ53, під керуванням мешканця міста Березне.

На Полтавщині працівники ДАІ зустрілися із студентами .

На Полтавщині працівники ДАІ зустрілися із студентами вищого міжрегіонального професійного училища Основною темою зустрічі стало питання безпечної поведінки на автодорогах. Під час спілкування інспектор управління ДАІ Ірина Пилипенко зупинилася на кожній із категорій учасників дорожнього руху.

За героїзм та відвагу вінницькі працівники ДАІ ...

За героїзм та відвагу вінницькі працівники ДАІ отримали позачергові спеціальні звання Сьогодні, 8 січня, до міста Немирів Вінницької області завітав начальник Департаменту ДАІ МВС України Анатолій Сіренко аби за дорученням Міністра внутрішніх справ України Арсена Авакова нагородити ...
Наши дела в суде

№757/773/14-к

Судья: Білоцерківець О. А.
07.01.2015

№757/30624/14-ц

Судья: Цокол Л. І.
07.01.2015

№757/34306/14-ц

Судья: Цокол Л. І.
07.01.2015

Що таке поручительство по-українськи?

  1. Які ж умови припинення поруки і можливості дає нам законодавець і судова практика?
  2. Поручитель дозволяє або дає згоду, на те, що в разі зміни кредитного договору, в слідстві чого збільшиться обсяг відповідальності, він буде відповідати за виконання боржником умов договору
  3. Чи правильно це? Чи справедливо це?

Що таке поручительство по-українськи?Виконання зобов'язання може бути забезпечене (ч.1 ст.546 ЦК) неустойкою, порукою, гарантією, заставою, додержанням, завдатком і т.д. Цілий Третій параграф глави 49 ЦК дає нам опис того, що ж насправді таке порука.

Найбільш цікавим, з точки зору юристів і адвокатів, є визначення поруки, як зобов'язання відповідно до якого, поручитель (фізична або юридична особа) бере на себе обов'язок (доручається) перед кредитором виконати за основного боржника зобов'язання. Внаслідок порушення основним боржником умов основного зобов'язання, кредитор отримує право звернутися до поручителя за сатисфакцією, умови обігу та розмір якої встановлюється договором поруки, укладеним між кредитором і поручителем. Але укласти договір - справа не така вже й складна. А ось саме питання виведення поручителя з-під удару і є найбільш гострим в юридичній практиці на сьогодні.


Які ж умови припинення поруки і можливості дає нам законодавець і судова практика?

Найбільше своє поширення порука отримала в кредитних правовідносинах між банками та їх позичальниками. Банк, видаючи кредит, нехай, навіть, мінімальний, завжди перестраховується, вимагаючи від фізособи забезпечення кредиту кількома поручителями физ.особами, поручителем - юр.особою і т.д. Не складно зрозуміти, заробляє банк або втрачає, забезпечуючи виконання одного зобов'язання великою кількістю поручителів і великою сумою застави. Але з практичної точки зору, цікавим буде інше.


Захищаючи поручителя, багато юристів звертаються до суду з вимогою припинити поруку в зв'язку зі зміною зобов'язання без згоди поручителя, внаслідок чого збільшився обсяг його відповідальності (ст. 559 Цивільного кодексу України). Ця ситуація можлива, якщо банк в односторонньому порядку (що раніше часто практикувалося вітчизняними фін.установами) або банк і боржник, уклали додаткову угоду про збільшення тіла кредиту, збільшення відсотків, збільшення комісії за обслуговування кредиту, збільшення терміну повернення кредиту або інших змін умов кредитного договору.

При цьому, банк не отримує ніякої згоди поручителя на укладання таких угод. Тільки в цьому випадку, суд може припинити правовідносини між банком і поручителем.

Поручитель дозволяє або дає згоду, на те, що в разі зміни кредитного договору, в слідстві чого збільшиться обсяг відповідальності, він буде відповідати за виконання боржником умов договору

Багато банків, укладаючи кредитний договір і договір поруки прописують в них, що поручитель дозволяє або дає згоду, на те, що в разі зміни кредитного договору, в слідстві чого збільшується обсяг відповідальності, він (поручитель) буде відповідати за виконання боржником умов договору в нових редакціях. Таким чином, банк переслідує єдину мету - підвести поручителя до того, щоб він відповідав як за існуючі зобов'язання, так і за ті, що будуть в майбутньому, при цьому, виключити можливість поручителя оскаржити збільшення обсягу зобов'язань і припинити поруку.

Довгий час судова практика з цього питання (чи можна поручитися на майбутнє?) була вкрай не однозначна і рішення, як в порядку цивільного судочинства, так і в порядку господарського судочинства, приймалися абсолютно протилежні.

Вся справа в тому, що чинне законодавство імперативно встановлює обов'язкову визначеність основного зобов'язання для можливості існування забезпечувального зобов'язання в контексті обсягу даного забезпечувального зобов'язання. Аналіз, прийнятих судами господарської юрисдикції рішень, дає юристам можливість бути більш-менш впевненими в тому, що господарськими судами не вітається ідея банків про «поруку на майбутнє».


На жаль, абсолютно по-іншому виглядає ситуація в судах цивільної юрисдикції. Найсумніше те, що Вищим спеціалізованим судом України з розгляду цивільних і кримінальних справ (постанова № 5 Пленуму ВССУ від 30 березня 2012 року) остаточно «поставлена крапка» і фактично узаконено, що якщо в договорі поруки передбачена можливість зміни розмірів основного зобов'язання без дозволу поручителя і без додаткових угод до договору поруки, вважається, що поручитель дав свій дозвіл на зміну основного зобов'язання та припиняти на цій підставі поруку можна.

З цього можна зробити сумний висновок, що одного разу поручившись за 5000 гривень, фактично даєш згоду відповідати і за 500 000 гривень. Хоча й гадки не маєш, що сума зобов'язання так виросте. Загалом, таке "дивне" розуміння однієї і тієї ж норми Цивільного кодексу України різними касаційними судами склалося в нашій правовій державі.


Чи правильно це? Чи справедливо це?

Відповісти просто так, аби відповісти - думаю, не варто. Але можна точно сказати, що не варто засмучуватися і опускати руки перед неприємністю. Банки придумують способи як «боротися» з боржниками, ну а ми, юристи та адвокати України, придумуємо способи ефективного захисту проти їх свавілля і беззаконня.

Рейтинг: 4.8/5, основан на 25 голосах.

Возможно, это Вас заинтересует

Право на спадщину

На сьогоднішній день дуже актуальними є питання, пов'язані з прийняттям спадщини.

Замкнутый круг украинского судопроизводства

Реализация некоторых процессуальных прав может превратить суд на театр абсурда. Как быстро решить проблему, не затягивая судебный процесс?

Як уникнути обману купуючи квартиру в недобудові?

За допомогою вилучення, з такого реєстру, можна дізнатися все про забудовника аж до складу учасників забудовника, статутний фонд самого підприємства, дані керівника, дату заснування підприємства-забудовника, не ліквідується воно, чи знаходиться в стадії банкрутства

Высший специализированный суд Украины по рассмотрению гражданских и уголовных дел

Услуги адвокатов и юристов в Высшем специализированном суде Украины по рассмотрению гражданских и уголовных дел, полное сопровождение дела.

05145472d80649777fc2d927daedc5fb