Знайомитися з творчістю Григорія Сковороди в нас починають ще в шкільні роки — з байок та пісень за програмою української літератури. На цьому, на жаль, вивчення багатогранної творчості мислителя для переважної частини населення України закінчується. Його філософсько-педагогічні трактати, щедро наповнені думками, порадами, запитаннями, студіюють, як правило, лише дослідники, філософи і викладачі української мови та літератури.
Хоч почасти заповнює цю прогалину для українських читачів збірка С. Романенка «Дороговкази життя в афоризмах Григорія Сковороди та ілюстраціях», що вийшла у видавництві «Фенікс» до 290-ї річниці від народження нашого генія.
У ній афоризми, дібрані з філософсько-педагогічних трактатів мислителя. Висловлювання систематизовані, згруповані за 50-ма взаємопов’язаними темами, кожна з яких проілюстрована. Четверта частина ілюстрацій — із трактату Сковороди «Разговор, называемый алфавит или букварь мира», решта — ікони, фотографії, картини та малюнки вітчизняних чи закордонних художників, серед них і тих, чия творчість малознайома українському читачеві.
Актуальне це видання ще й тим, що воно містить добірку творів українських та російських поетів, присвячених Григорієві Сковороді. Серед них Т. Шевченко, М. Рильський, П. Тичина, А. Тарковський, поети-шістдесятники.
У змістовній вступній статті Станіслава Романенка йдеться про життєвий шлях і творчість мислителя, його педагогічну та просвітницьку діяльність. У ній по-новому висвітлено деякі грані його життя та творчості. Це видання ще раз нагадує, що творчість Григорія Сковороди має насамперед виховне, педагогічне значення.