06.03.2014 Справа № 756/15965/13-ц
унікальний № 756/15965/13-ц
провадження № 2/756/722/14
Р I Ш Е Н Н Я
I М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 березня 2014 року Оболонський районний суд м. Києва в складі:
головуючого судді Маринченко М.М.‚
при секретарі Яковлєвому О.І.,
розглянувши у відкритому судовому засiданнi в залі суду в м. Києві цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Публічного акціонерного товариства «Страхова компанія «Країна» про стягнення страхового відшкодування, відшкодування моральної шкоди та стягнення витрат на правову допомогу,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ПАТ «СК «Країна» про стягнення страхового відшкодування в розмірі 3305 грн. 58 коп., відшкодування моральної шкоди в розмірі 3305 грн. 58 коп. та стягнення витрат на правову допомогу в розмірі 1350 грн.
Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що внаслідок ДТП, яка сталася 16 березня 2013 року у м. Києві по просп. Московському, 16, було пошкоджено належний йому автомобіль TOYOTA RAV4 д.н.з. НОМЕР_1. Постановою Оболонського районного суду м. Києва від 26 квітня 2013 року винним у вказаній ДТП визнано ОСОБА_2, який керував автомобілем ЗАЗ-ДЕУ д.н.з.НОМЕР_2. Оскільки цивільно-правова відповідальність ОСОБА_2 була застрахована в ПАТ «СК «Країна», позивач, 31 травня 2013 року, звернувся до страхової компанії з заявою про виплату страхового відшкодування, при цьому надавши відповідачу рахунок-фактуру ТОВ «Автосаміт Лтд», який містив вартість відновлювального ремонту пошкодженого автомобіля. Проте, відповідачем, у встановлений законом 90-денний строк не сплачено страхове відшкодування в повному обсязі - 7791 грн.92 коп. (вартість відновлювального ремонту 8301 грн. 92 коп. - сума франшизи 510 грн.). Вказав, що розмір несплаченого страхового відшкодування становить 3305 грн.58 коп. При цьому зазначив, що оскільки строк експлуатації його автомобіля на момент ДТП не перевищував 7 років, при обчисленні суми страхового відшкодування, відповідно до Методики товарознавчої експертизи і оцінки транспортних засобів, коефіцієнт фізичного зносу його автомобіля дорівнює нулю.
Крім того вказав, що внаслідок неправомірних дій зі сторони відповідача щодо невиплати йому суми страхового відшкодування йому спричинено моральну шкоду, яка полягає в постійному нервовому перенапруженні, необхідності постійно думати над ситуацією, постійно звертатись до відповідача з питань виплати страхового відшкодування, а також необхідності звернення до суду.
На підставі викладеного просить стягнути з відповідача невиплачену суму страхового відшкодування в розмірі 3305 грн. 58 коп., моральну шкоду в розмірі 3305 грн. 58 коп., а також витрати на правову допомогу в розмірі 1350 грн.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі, вказавши, що 19 вересня 2013 року страховою компанією було перераховано частину страхового відшкодування в розмірі 4486 грн. 34 коп. При цьому вказана виплата була здійснена з порушенням 90-денного строку.
Представник відповідача проти позову заперечував, посилаючись на безпідставність позовних вимог у зв'язку з виплатою позивачу страхового відшкодування у повному обсязі на підставі звіту № 1712 від 13 травня 2013 року про незалежну оцінку з визначення вартості матеріального збитку, завданого власнику колісного транспортного засобу. Крім того, вказав, що розмір страхового відшкодування визначався не з суми, зазначеної у звіті, а з суми ремонтної калькуляції, складеної при визначенні матеріального збитку, яка є більшою. На підставі викладеного просив відмовити у позові повністю.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Постановою Оболонського районного суду м. Києва від 26 квітня 2013 року ОСОБА_2 визнано винним у скоєнні ДТП, що сталася 16 березня 2013 року в м. Києві по просп. Московському, 16, внаслідок якої належний позивачу автомобіль TOYOTA RAV4 д.н.з. НОМЕР_1 отримав механічні пошкодження.
Відповідно до ст.3 Закону України "Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів" (далі - Закон) обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності здійснюється з метою забезпечення відшкодування шкоди, заподіяної життю, здоров'ю та/або майну потерпілих внаслідок дорожньо-транспортної пригоди та захисту майнових інтересів страхувальників.
Судом встановлено, що відповідно до Полісу № АВ/7438115 обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів цивільно-правову відповідальність по забезпеченому транспортному засобу ЗАЗ-ДЕУ д.н.з. НОМЕР_2 застраховано ОСОБА_3 (Страхувальник) в ПАТ «СК «Країна» (Страховик). Термін дії полісу встановлено з 07 червня 2012 року по 06 червня 2013 року. Тобто вказаний поліс був чинним на час скоєння ОСОБА_2 ДТП 16 березня 2013 року.
Пунктом 22.1 ст.22 Закону визначено, що при настанні страхового випадку страховик відповідно до лімітів відповідальності страховика відшкодовує у встановленому цим Законом порядку оцінену шкоду, яка була заподіяна у результаті дорожньо-транспортної пригоди життю, здоров'ю, майну третьої особи.
Статтею 29 Закону визначено, що у зв'язку з пошкодженням транспортного засобу відшкодовуються витрати, пов'язані з відновлювальним ремонтом транспортного засобу з урахуванням зносу, розрахованого у порядку, встановленому законодавством.
Згідно п. 33.1.4 ст. 33 Закону у разі настання дорожньо-транспортної пригоди, яка може бути підставою для здійснення страхового відшкодування (регламентної виплати), водій транспортного засобу, причетний до такої пригоди, зобов'язаний невідкладно, але не пізніше трьох робочих днів з дня настання дорожньо-транспортної пригоди, письмово надати страховику, з яким укладено договір обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності повідомлення про дорожньо-транспортну пригоду встановленого МТСБУ зразка, а також відомості про місцезнаходження свого транспортного засобу та пошкодженого майна, контактний телефон та свою адресу. Якщо водій транспортного засобу з поважних причин не мав змоги виконати зазначений обов'язок, він має підтвердити це документально.
Відповідно до п.36.2 ст.36 Закону страховик протягом 15 днів з дня узгодження ним розміру страхового відшкодування з особою, яка має право на отримання відшкодування, за наявності документів, зазначених у статті 35 цього Закону, повідомлення про дорожньо-транспортну пригоду, але не пізніш як через 90 днів з дня отримання заяви про страхове відшкодування зобов'язаний у разі визнання ним вимог заявника обґрунтованими - прийняти рішення про здійснення страхового відшкодування та виплатити його або у разі невизнання майнових вимог заявника або з підстав, визначених статтями 32 та/або 37 цього Закону, - прийняти вмотивоване рішення про відмову у здійсненні страхового відшкодування. Протягом трьох робочих днів з дня прийняття відповідного рішення страховик зобов'язаний направити заявнику письмове повідомлення про прийняте рішення.
З матеріалів справи вбачається, що 31 травня 2013 року позивач у встановленому Законом порядку звернувся з заявою до страхової компанії про відшкодування збитків, завданих внаслідок ДТП.
Відповідно до проведеного на замовлення ПАТ «СК «Країна» звіту №1712 від 13 травня 2013 року про незалежну оцінку з визначення вартості матеріального збитку, завданого власнику колісного транспортного засобу, вартість матеріального збитку, завданого власнику автомобіля TOYOTA RAV4 д.н.з. НОМЕР_1, з урахуванням коефіцієнту фізичного зносу становить 4837 грн. 59 коп. Згідно даних ремонтної калькуляції № 27448 від 19 червня 2013 року вартість відновлювального ремонту з урахуванням зносу становить 4996 грн. 34 коп.
Страховим актом №36/27448/3.2.29, затвердженим директором ПАТ «СК «Країна» 16 вересня 2013 року, відповідачем прийнято рішення про виплату страхового відшкодування позивачу в розмірі 4486 грн.34 коп., виходячи з вартості матеріального збитку відповідно до ремонтної калькуляції №27448 від 19 червня 2013 року в розмірі 4996 грн. 34 коп. за виключенням франшизи в розмірі 510 грн. відповідно до умов полісу.
Страхова компанія перерахувала вказану суму страхового відшкодування на рахунок ТОВ «Автосаміт ЛТД», що підтверджується платіжним дорученням № 2127 від 19 вересня 2013 року.
Таким чином, страховою компанією відповідно до вимог закону проведено оцінку вартості матеріального збитку, прийнято рішення про виплату страхового відшкодування та здійснено виплату страхового відшкодування у повному обсязі відповідно до прийнятого рішення.
Крім того, як вбачається зі звіту про визначення вартості матеріального збитку, при розрахунку встановлено коефіцієнт фізичного зносу рівний 0, 43830 відповідно до положень Методики товарознавчої експертизи транспортних засобів, затвердженої наказом Міністерства юстиції України та Фонду державного майна України від 24 листопада 2993 року № 142/5/2092.
Посилання позивача на неправильність нарахування страховою компанією страхового відшкодування, зокрема, неврахування наданого позивачем рахунку фактури ТОВ «Автосаміт Лтд» № С-00040446 від 23 квітня 2013 року, відповідно до якого вартість відновлювального ремонту становить 8301 грн. 92 коп., а також необхідність врахування коефіцієнту фізичного зносу 0, оскільки автомобіль експлуатується менше 7 років, судом до уваги не приймаються, оскільки рахунок фактура містить лише приблизну інформацію про вартість відновлювального ремонту і не свідчить про сплату вказаної суми позивачем. Крім того, як вбачається з положень Методики, при визначенні коефіцієнту фізичного зносу транспортного засобу враховуються різні дані відносно автомобіля, а не тільки його вік (пробіг, стан, наявність слідів попереднього ремонту тощо).
Не підлягають задоволенню позовні вимоги позивача про відшкодування моральної шкоди, заподіяної невчасною виплатою страхового відшкодування, оскільки страхове відшкодування сплачено 19 вересня 2013 року, з незначним перевищенням 90-денного терміну виплати, який закінчився 29 серпня 2013 року, при цьому позивачем не надано будь-яких доказів заподіяння йому відповідачем моральної шкоди.
Оскільки позовні вимоги про стягнення страхового відшкодування та про відшкодування моральної шкоди задоволенню не підлягають, не підлягають також задоволенню вимоги про стягнення витрат на правову допомогу.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 3, 22, 29, 33, 35, 36 Закону України "Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів", ст.ст. 10, 60, 88, 212-215 ЦПК України, суд
вирішив:
Відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 до Публічного акціонерного товариства «Страхова компанія «Країна» про стягнення страхового відшкодування, відшкодування моральної шкоди та стягнення витрат на правову допомогу.
Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано до Апеляційного суду м. Києва через Оболонський районний суд м. Києва протягом 10 днів з дня проголошення рішення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя М.М.Маринченко