300-річний дуб на околиці Сніжного оголошений ботанічною пам’яткою
Крислате дерево вже було нівроку, коли в Сніжному на Донеччині тільки розпочали видобувати вугілля. Відтоді минуло 100 років, за які дуб розрісся дужче, а недавно вже 300-річний зелений раритет став ботанічною пам’яткою місцевого значення. За таке рішення проголосували депутати на сесії Донецької обласної ради, і відтепер дерево, відповідно до чинного законодавства, перебуває під охороною.
Фахівці-лісоводи, виконуючи державну програму з охорони навколишнього середовища, класифікували патріарха, який належить до рідкісних і мало вивчених зразків флори регіону, що мають важливе природоохоронне, наукове та пізнавальне значення. Певна річ, представники спеціальної комісії попередньо ретельно оглянули ветерана: зробили різноманітні відповідні заміри. Нині дуб давно виріс, образно кажучи, з коротких штанців, адже його зріст майже 33 метри. Десь приблизно такий і поперечник «шапки» — густої і тінистої крони. А діаметр стовбура — 124 сантиметри.
Кремезний дуб вражає своїми розмірами. Фото Валентини ПОСТНОВОЇ
Скільки пам’ятають себе місцеві старожили околиці селища, дуб був пам’ятним місцем цієї території. Свого часу на розташованому прямо біля нього агітаційному майданчику проводили селищні сходи, читали лекції про міжнародне становище та ймовірність життя на Марсі, крутили кіно. А не одне покоління тутешніх дітлахів використовували «дідугана» в своїх іграх і забавах. Приміром, сучасні хлопчаки приладнали на гілляці «тарзанку». Втім, тепер це пристосування доведеться знімати, бо дерево-раритет перебуває під охороною місцевої влади. Селищна рада береться створити відповідний режим для пам’ятки природи: тут встановлюють інформаційний щит та охоронні знаки. А екологи будуть періодично перевіряти його «самопочуття» та робити чергові заміри. Хтозна, можливо, років через сто хтось згадає, що зелений довгожитель досяг цього віку, тому що його своєчасно взяли під охорону від губителів природи.