Справа № 2018/8494/2012
н/п 2/2018/2415/2012
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16.07.2013 Київський районний суд м. Харкова в складі:
головуючого -судді Сенаторова В.М.
при секретарі - Русановій Н.І.
представника - ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до Харківської міської ради, третя особа: Інспекція державного архітектурно -будівельного контролю у Харківській області про визнання права власності на самовільні збудовані споруди, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом, в якому просить визнати за ним право власності на житловий будинок літера «3-2»та інші приміщення та
споруди, а саме: підвал 3п, ґанок з1, з2, тераса з3, балкон з4, з5, огорожа
№1, 3-5, загальною площею 370,2 кв.м., житловою площею 109,5 кв.м, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1.
В обгрунтування позовних вимог ОСОБА_2 вказав, що він є власником житлового будинку та надвірних будівель, що розташовані на земельній ділянці загальною площею 0,0508 га за адресою: АДРЕСА_1, на підставі договору купівлі - продажу від 12.03.2010 року. Земельна ділянка за вищевказаною адресою належить йому на праві користування, та виділена колишньому власнику у 1956 році для індивідуального будівництва будинку, згідно Рішення №22 Виконавчого комітету Кагановичської районної Ради депутатів від 27.11.1956 року та Договору про надання у безстрокове користування земельної ділянки від 28.01.1956 року. Вказана інформація та правовстановчі документи отримані представником позивача в КП «Харківське міське БТІ»(вих..№3457 від 17.04.2012 року ) на запит від 13.04.2012 року.
В 2011 році з метою покращення умов проживання, позивачем було здійснено знесення вищевказаних будівель та на їх місці споруджений двоповерховий житловий будинок з двома ґанками та терасою, встановлено огорожу.
5 січня 2012 року КП «Харківське міське бюро технічної інвентаризації» на замовлення ОСОБА_2 було виготовлено технічний паспорт на самовільно збудовані об'єкти: житловий будинок літера «3-2»та інші приміщення та споруди, а саме: підвал Зп, ґанок з1, з2, тераса з3, балкон з4, з5, огорожа №1, 3-5, загальною площею 370,2 кв.м., , житловою площею 109,5 кв.м., що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1. Зазначений житловий будинок було збудовано позивачем за власні кошті, з дотриманням будівельних, санітарних та інших норм.
В судовому засіданні представник ОСОБА_2 за довіреністю ОСОБА_1 . підтримав заявлені позовні вимоги.
Представник Харківської міської ради до суду не з'явився, належним чином був повідомлений про день та час розгляду справи, направив до суду заперечення, просив розглянути зазначену справу за наявними матеріалами та без участі представника Харківської міської ради.
Представник 3-ї особи Інспекції державно - архітектурно будівельного контролю у Харківській області в судове засідання не з'явився, належним чином був повідомлений про день та час розгляду справи, направив до суду заперечення, у яких вказав, що відсутня інформація про наявність у позивача дозвільних документів на виконання будівельних робіт з будівництва об'єкту та вводу його в експлуатацію. Крім цього, представник просив розглянути цивільну справу за відсутності третьої особи та прийняти рішення до вимог чинного законодавства.
Суд вислухав думку представника позивача, перевірив матеріали справи приходить до наступного.
В судовому засіданні встановлено, що на підставі договору купівлі -продажу від 12 березня 2010 року ОСОБА_2 є власником житлового будинку АДРЕСА_1 / а. с. 4 /
Земельна ділянка за вищевказаною адресою належить позивачу на праві користування та виділена колишньому власнику у 1956 році для індивідуального будівництва будинку, згідно Рішення №22 Виконавчого комітету Кагановичської районної Ради депутатів від 27.11.1956 року та Договору про надання у безстрокове користування земельної ділянки від 28.01.1956 року ./ а. с. 7, 8 /
На замовлення позивача КП «Харківське МіськБТІ»виготовило та видало технічний паспорт від 05 січня 2012 року на житловий будинок АДРЕСА_1, з якого вбачаються самовільні збудовані об'єкти: житловий будинок літера «3-2» та інші приміщення та споруди, а саме: підвал Зп, ґанок з1, з2, тераса з3, балкон з4, з5, огорожа №1, 3-5, загальною площею 370,2 кв.м., , житловою площею 109,5 кв.м / а. с. 12 /.
Згідно технічного висновку, стан будівельних конструкцій відповідає діючим будівельним нормативам, класифікується як задовільний, можливо їх збереження та подальша експлуатація житлового будинок, приміщень та споруд. Житловий будинок відповідає архітектурним, будівельним, санітарним та пожежним нормам / а. с. 17 /
Матеріали справи містять заяви від сусідів ОСОБА_3, та ОСОБА_4, які не заперечують проти збудованих ОСОБА_2 житлового будинки та споруд
/ а. с. 34, 35 /
Статтею 41 Конституції України передбачено право кожного володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю; право власності набувається у порядку, визначеному законом; право приватної власності є непорушним.
Відповідно до вимог ст.380 ЦК України, житловим будинком є будівля капітального типу, споруджена з дотриманням вимог, встановлених законом, іншими нормативно-правовими актами, і призначена для постійного у ній проживання.
Згідно з вимогами ч.ч.1,2,6 ст.6 ст.319 ЦК України, власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд, має право вчиняти щодо свого майна будь - які дії, які не суперечать закону, а держава не втручається у здійснення власником права власності.
Відповідно до ч.2 ст. 328 ЦК України, право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає з закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Згідно до статті 331 Цивільного кодексу України право власності на нову річ, яка виготовлена (створена) особою, набувається нею, якщо інше не встановлено договором або законом. Право власності на новостворене нерухоме майно (житлові будинки, будівлі і споруди тощо) виникає з моменту завершення будівництва (створення майна). Вищевказаний житловий будинок завершений будівництвом.
Відповідно до ст. 376 Цивільного кодексу України, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без належного дозволу чи належно затвердженого проекту, або з істотним порушенням будівельних норм і правил. На вимогу власника (користувача) земельної ділянки, суд може визнати право власності на нерухоме майно, яке самочинно збудоване на ній, якщо це не порушує права інших осіб.
Згідно з вимогами ч.1 ст.377 ЦК України та ст.120 ЗК України, до особи, яка придбала житловий будинок, будівлю або споруду, переходить право власності на земельну ділянку, на який вони розташовані, без зміни її цільового призначення у :розмірах, встановлених договором.
Відповідно до положень ст. 392 Цивільного кодексу України, власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, а відповідно до ч.2 ст.16 ЦК України одним із способів захисту права є його визнання.
Ст. 182 ЦК України передбачається обов'язкова державна реєстрація виникнення права власності на нерухоме майно.
Відповідно до п.10 Додатку 1 «Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно», затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 07.02.2002 року № 7/5 ( у редакції наказу від 28.01.2003 року № 6/5) підставою для реєстрації права власності на нерухоме майно, тобто правовстановлюючим документом, може бути рішення суду про визнання права власності на об'єкти нерухомого майна та про встановлення факту права власності на об'єкти нерухомого майна.
Таким чином, позивач фактично є власником спірних приміщень, оскільки здійснював їх будівництво, користується ними як власник, тому суд вважає за можливе визнати за ним право власності на вказані об'єкти нерухомості.
З урахуванням вищевикладеного, на підставі ст.ст.10, 11, 60, 61, 88, 209, 212-215 ЦПК України ст.ст. 15, 16, 328, 331, 376, 377, 392 ЦК України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Позовну заяву ОСОБА_2 до Харківської міської ради, третя особа: Інспекція державного архітектурно -будівельного контролю у Харківській області про визнання права власності на самовільні збудовані споруди задовольнити в повному обсязі.
Визнати за ОСОБА_2 право власності на житловий будинок літера «3-2»та інші приміщення та споруди, а саме: підвал 3п, ґанок з1, з2, тераса з3, балкон з4, з5, огорожа №1, 3-5, загальною площею 370,2 кв.м., житловою площею 109,5 кв.м, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1.
Апеляційна скарга на рішення суду подається апеляційному суду Харківської області протягом десяти днів з дня проголошення через Київський районний суд м. Харкова. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя -