Овруцький районний суд Житомирської області
Справа № 617/8830/12
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 грудня 2012 року
Суддя Овруцького районного суду Кулініч Я. В. , розглянувши у скороченому провадженні в місті Овруч справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі про визнання дій неправомірними та стягнення невиплачених коштів у відповідності до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» , -
В С Т А Н О В И В:
Позивач просить визнати дії відповідача неправомірними та стягнути з управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі на її користь 23947,50 грн. виплат, передбачених ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"за період з 01.01.2009 року по 31.05.2010 року, мотивуючи тим, що вона є пенсіонером, потерпілою від Чорнобильської катастрофи 3 категорії і проживає в смт. Першотравневе, Овруцького району, Житомирської області. За період перебування на пенсії їй виплачувалося підвищення до пенсії, що встановлене в Законі, не в розмірах, визначених Законом, а в значно менших, що призвело до порушення її прав.
Ухвалою судді Овруцького районного суду від 08.11.2012 року позов в частині вимог по ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за період з 01.01.2009 року по 28.02.2010 року було залишено без розгляду.
Представник відповідача - управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі заперечення проти позову не надсилав, хоча був належним чином повідомлений про відкриття скороченого провадження по справі.
Дослідивши докази, суд вважає, що позов слід задовольнити частково з наступних підстав.
Позивач є пенсіонером, перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Овруцькому районі, потерпілою від Чорнобильської катастрофи 3 категорії, проживає в смт. Першотравневе Овруцького району Житомирської області та отримувала підвищення до пенсії як непрацюючий пенсіонер, що встановлене в Законі України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» не в розмірах, визначених Законом, а в значно менших, що підтверджуються: копією паспорта, довідкою про проведені виплати.
Переліком населених пунктів Житомирської і Київської областей, віднесених до зони радіоактивного забруднення внаслідок катастрофи, затвердженого постановою КМ України № 106 від 23.07.91 та розпорядженням КМ України № 17 від 12.01.93, смт. Першотравневе Овруцького району Житомирської області віднесено до зони гарантованого добровільного відселення.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.
Відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачені серед інших і такі виплати:
- ст.39 Закону - пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, підвищуються у розмірі: в зоні гарантованого добровільного відселення - 2 мінімальні заробітні плати;
Постановою № 836 від 26.07.96 усупереч Закону № 796-ХІІ, встановлено конкретні розміри таких компенсацій і, зокрема :
- для підвищення до пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, у зоні гарантованого добровільного відселення - 1050 тис.крб. (10,50 грн. за гр.реф.);
Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (статті 62 та 67) Кабінету Міністрів надано право проводити лише роз'яснення порядку застосування цього Закону, якими є постанови КМ № 987 від 20.06.00, №936 від 20.09.05, та підвищувати розміри доплат, пенсій і компенсацій, передбачених цим Законом, відповідно до зміни індексу вартості життя і зростання мінімальної заробітної плати, але не зменшення їх та встановлення їх у твердій сумі, яка не відповідає Закону.
Частиною 4 ст.9 КАС України визначено, що у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
За таких обставин, коли підзаконний нормативний акт суперечить Закону, обмежуючи права громадян визначені останнім, застосування зазначених постанов неможливе.
Статтею 62 даного Закону визначено, що роз'яснення порядку застосування цього Закону провадиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, рішення якого є обов'язковими для виконання міністерствами та іншими центральними органами державної виконавчої влади України, місцевими органами державної виконавчої влади, всіма суб'єктами господарювання незалежно від їх відомчої підпорядкованості та форм власності.
В абз.2 п.2 Постанови КМ України № 936 від 20.09.05 вказано, що втрачають чинність пункти 20-22, 25-28, 30, 32-35 Порядку використання коштів Фонду для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту населення, затвердженого постановою КМ України від 20.06.00 № 987, тобто п.24 Порядку, який стосується виплат пенсіонерам, є чинним.
Відповідно до п.24 Порядку використання коштів Фонду для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту населення, затвердженого постановою КМ України від 20.06.00 № 987, видатки, пов'язані з наданням пільг щодо пенсійного забезпечення згідно із Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (пенсій на пільгових умовах за віком і стажем роботи, пенсій по інвалідності та у зв'язку з втратою годувальника, додаткові пенсії, щомісячні компенсації за втрату годувальника, підвищені пенсії і допомога), провадяться органами, які виплачують пенсію.
Вказана норма узгоджується зі ст.72 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яка відносить до джерел формування коштів Пенсійного фонду кошти державного бюджету та цільових фондів, що перераховуються до Пенсійного фонду у випадках, передбачених цим Законом. Зазначені кошти становлять бюджет Пенсійного фонду (ст.71 цього Закону).
Крім того, згідно з Положенням про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 30.04.2002 № 8-2, управління Пенсійного фонду в районах, містах, районах у містах забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, безпосередньо призначає (здійснює перерахунок) і виплачує пенсії та інші виплати відповідно до чинного законодавства.
Відповідно до п 2.1. Положення основними завданнями Управління є:
забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством.
Висновки суду також підтверджуються і довідкою управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі про нарахування та виплату спірних коштів позивачу останнім, а тому підвищення до пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, підлягає нарахуванню та виплаті управлінням Пенсійного фонду України в Овруцькому районі, на обліку в якому і перебуває позивач.
Зазначений позов позивач подавала до суду в порядку цивільного судочинства, однак, оскільки з дня прийняття Коституційним Судом України рішення 19-рп/2010 (справа №140/2010) від 09.09.2010 року зазначена категорія справ не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства і розглядається в порядку адміністративного судочинства, яке не передбачає такий спосіб захисту як стягнення спірних коштів, суд обирає спосіб захисту прав позивача, який передбачено ст. 105 КАС України, а саме зобов'язання відповідачів вчинити певні дії.
З огляду на те, що функції щодо призначення та виплати спірних виплат віднесено до компетенції відповідача, суд не уповноважений здійснювати розрахунки сум виплат, а тому у вказаній частині вимоги задоволенню не підлягають.
Від сплати судового збору сторони звільнені законом.
Керуючись ст.ст. 8-11, 18, 71, 122, 160, 161, 162, 1832, 267 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Позов задовольнити частково.
Визнати дії управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі в частині визначення розміру ОСОБА_1 підвищення до пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення за період з 01.03.2010 року по 31.05.2010 року неправомірними.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі провести донарахування та виплату ОСОБА_1, 1934 року народження (НОМЕР_1) підвищення до пенсії у відповідності до ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи з розміру 2-х мінімальних заробітних плат, розмір якої визначено Законом України «Про Державний бюджет на 2010 рік» за період з 01.03.2010 року по 31.05.2010 року щомісячно.
В задоволенні інших вимог відмовити за безпідставністю.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана через Овруцький районний суд в Житомирський апеляційний адміністративний суд протягом 10 днів з дня отримання копії цієї постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя: Я. В. Кулініч