Справа № 825/2451/13-а
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 серпня 2013 року м. Чернігів
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді - Клопот С.Л.
при секретарі - Єгуновій О.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Чернігівського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю Агрофірма "Горизонт" про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені , -
В С Т А Н О В И В:
Чернігівське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів у Чернігівській області (далі по тексту - позивач) звернулося до суду з адміністративним позовом до сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю Агрофірма "Горизонт"(далі по тексту -відповідач), в якому просить стягнути з відповідача 20121,70 грн. -адміністративно-господарських санкцій та 3129,96 грн. -пені.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що відповідач не виконав норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів в 2008-2009 роках, тим самим порушив вимоги Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні".
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримала та просила його задовольнити в повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнала, просила відмовити в задоволенні позову.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, суд вважає позов задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Як вбачається зі звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2008 рік (а.с. 4) поданого сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю Агрофірма "Горизонт" до Чернігівського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів у Чернігівській області за формою №10-ПІ, середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу - 116 осіб, з них: середньооблікова кількість працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність - 5 осіб; кількість інвалідів - штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог статті 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні"- 5 осіб.
Згідно звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2009 рік (а.с. 6) поданого сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю Агрофірма "Горизонт" до Чернігівського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів у Чернігівській області за формою №10-ПІ, середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу - 110 осіб, з них: середньооблікова кількість працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність - 5 осіб; кількість інвалідів - штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог статті 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні"- 4 осіб.
При поданні звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів та списку працюючих інвалідів, які були зайняті на їх підприємстві у 2008-2009 роках до Фонду соціального захисту інвалідів відповідач надавав завірені належним чином копії документів, підтверджуючих працевлаштування ОСОБА_1 в СТОВ "Агрофірмі "Горизонт", в тому числі завірену копію трудової книжки. .
Відповідно до статті 17 Закон України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" з метою реалізації творчих і виробничих здібностей інвалідів та з урахуванням індивідуальних програм реабілітації їм забезпечується право працювати на підприємствах, в установах, організаціях, а також займатися підприємницькою та іншою трудовою діяльністю, яка не заборонена законом. Підприємства, установи і організації за рахунок коштів Фонду соціального захисту інвалідів або за рішенням місцевої ради за рахунок власних коштів, у разі необхідності, створюють спеціальні робочі місця для працевлаштування інвалідів, здійснюючи для цього адаптацію основного і додаткового обладнання, технічного оснащення і пристосування тощо з урахуванням обмежених можливостей інваліда.
Відповідно до статті 17 Закон України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в з метою реалізації творчих і виробничих здібностей інвалідів та з урахуванням індивідуальних програм реабілітації їм забезпечується право працювати на підприємствах, в їх, організаціях, а також займатися підприємницькою та іншою трудовою діяльністю, заборонена законом. Підприємства, установи і організації за рахунок коштів Фонду соціального захисту інвалідів або за рішенням місцевої ради за рахунок власних коштів, у разі [ості, створюють спеціальні робочі місця для працевлаштування інвалідів, здійснюючи для цього адаптацію основного і додаткового обладнання, технічного оснащення і пристосування тощо з урахуванням обмежених можливостей інваліда.
Стаття 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" всановлює, що для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох сів середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо г від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.
Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських ацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення. Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно організовують працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць виходячи з вимог 8 цього Закону.
Виконанням нормативу робочих місць у кількості, визначеній згідно з частиною першою, вважається працевлаштування підприємством, установою, організацією, у тому числі підприємством, організацією громадських організацій інвалідів, фізичною особою, яка використовує найману працю, інвалідів, для яких це місце роботи є основним.
Судом встановлено, що відповідно до звіту про зайнятість та працевлаштування в за 2008 рік поданого Сільськогосподарським товариством з обмеженою дальністю Агрофірма "Горизонт" до Чернігівського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів у Чернігівській області за формою №10-ПІ, середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу - 116 осіб, з них: середньооблікова ь працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність - 5 осіб, кількість інвалідів - штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог статті 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності в Україні" - 5 осіб.
Згідно звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2009 рік поданого господарським товариством з обмеженою відповідальністю Агрофірма "Горизонт" до Чернігівського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів у Чернігівській області за формою №10-ПІ, середньооблікова чисельність штатних працівників облікового -110 осіб, з них: середньооблікова кількість працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність - 5 осіб; кількість інвалідів - штатних працівників, які і працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог статті 19 Закону України " Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" - 4 осіб.
Як вбачається з листа прокуратури Бахмацького району Чернігівської області від 14.01.2011 року, прокуратурою проведено перевірку в ході якої встановлено, що ОСОБА_1 з 01.07.2007 року прийнятий на роботу єгерем Талалаївського відділення МРП «Бахмацьке» ЧОО УТМР на двогодинний робочий день та працює там по теперішній час. У АФ "Горизонт" ОСОБА_1 рахується на роботі на посаді сторожа.
Згідно пояснень останнього він звільнений із СТОВ АФ "Горизонт" в 2008 році і після того жодного дня на роботу не виходив, а робота єгерем є його єдиним постійним місцем.
На підставі вказаного листа позивач звернувся позовними вимогами про стягнення з відповідача адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць відповідно до Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні".
Згідно норм чинного трудового законодавства при прийнятті особи на роботу, саме особа та роботодавець встановлюють умови праці, в тому числі і те, чи є це місце роботи основним, ч за сумісництвом.
В усякому раці, при прийнятті особи на роботу, за умови, якщо ця особа ніде не працює на момент прийняття, вона не може бути прийнята на роботу за сумісництвом.
Факт прийняття ОСОБА_1 на роботу до відповідача підтверджується наказом про його прийняття (а.с. 110), відповідним записом в його трудовій книжці (а.с. 112), відомостями про видачу заробітної плати (а.с. 121 - 135), табелями обліку робочого часу (а.с. 137 - 148).
З тексту наказу про прийняття ОСОБА_1 на роботу до відповідача, та запису в трудовій книжці про його прийняття на роботу вбачається, що вказана особа була прийнята на роботу до відповідача за основним місцем роботи.
Те, що в подальшому ОСОБА_1 також працевлаштувався на роботу до іншого роботодавця, ніяким чином не припиняє та не змінює його правовідносини з відповідачем як роботодавцем.
Також на ці відносини не впливають ні суб'єктивне відношення до них самого робітника, ні те, що ОСОБА_1 не повідомив відповідача про свої відносини з іншим роботодавцем, ні наявність фактичних трудових відносин між ОСОБА_1 та іншим роботодавцем.
Таким чином судом встановлено, що у період 2008 - 2009 років ОСОБА_1 працював на підприємстві відповідача за основним місцем роботи.
Отже відповідач належним чином виконав норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2008-2009 роках.
Враховуючи вищевикладене, в задоволенні адміністративного позову Чернігівського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів необхідно відмовити.
Керуючись ст.ст. 122, 158 - 163, 167, Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні адміністративного позову Чернігівського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів - відмовити в повному обсязі.
Постанова набирає законної сили та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду в порядку та строки, передбачені статтями 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя С.Л. Клопот