Справа № 758/8265/13-ц
Категорія 54
УХВАЛА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 липня 2013 року Подільський районний суд міста Києва у складі:
головуючого судді - Захарчук С. С. ,
при секретарі - Власенко Л. В.,
розглянувши у попередньому судовому засіданні в залі суду у м. Києві цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до публічного акціонерного товариства «Укрсиббанк» про розірвання кредитного договору,
В С Т А Н О В И В :
Ухвалою судді Подільського районного суду м. Києва від 27 червня 2013 року відкрито провадження у зазначеній справі на підставі ст. 122 ЦПК України.
Відповідно до ч. 2 ст. 109 ЦПК України позови до юридичних осіб пред'являються в суд за їхнім місцезнаходженням.
Статтею 93 ЦК України передбачено, що місцезнаходженням юридичної особи є фактичне місце ведення діяльності чи розташування офісу, з якого проводиться щоденне керування діяльністю юридичної особи (переважно знаходиться керівництво) та здійснення управління і обліку.
Як роз'яснив Пленум Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ у п. п. 34, 36 постанови № 3 від 1 березня 2013 року «Про деякі питання юрисдикції загальних судів та визначення підсудності цивільних справ» якщо інше не встановлено ЦПК, позови пред'являються: до фізичної особи - до суду за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем її проживання або за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем її перебування; до юридичної особи - за її місцезнаходженням (стаття 109 ЦПК), яке стосовно фізичної особи визначається відповідно до положень статті 29 ЦК і статті 3 Закону України від 11 грудня 2003 року № 1382-IV «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», а щодо юридичної особи - за положеннями статті 93 ЦК.
Місцезнаходження юридичної особи - це адреса органу або особи, які відповідно до установчих документів юридичної особи чи закону виступають від її імені (стаття 1 Закону України від 15 травня 2003 року № 755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців»), а відомості про її місцезнаходження містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (стаття 16 зазначеного Закону).
Судом установлено, що відповідно до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців місцезнаходженням ПАТ «Укрсиббанк» є: 61001, Харківська область, м. Харків, Червонозаводський район, пр. Московський, 60.
До того ж, представником відповідача у судовому засіданні повідомлено про те, що офіс, з якого проводиться щоденне керування діяльністю юридичної особи (переважно знаходиться керівництво) та здійснення управління і обліку знаходиться у м. Харкові, пр. Московський, 60.
Крім того, згідно з довіреності від 31 травня 2013 року, виданої ОСОБА_2, місцезнаходженням ПАТ «Укрсиббанк» є м. Харків, пр. Московський, 60.
У позові позивач зазначає адресу місцезнаходження ПАТ «Укрсиббанк» - м. Київ, вул. Андріївська, 2/12. Судом установлено, що відповідно до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців зазначена адреса є адресою місцезнаходження первинної профспілкової організації Київської місцевої професійної спілки «Захист праці» у публічному акціонерному товаристві «Укрсиббанк».
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 116 ЦПК України суд передає справу на розгляд іншому суду, якщо після відкриття провадження у справі і до початку судового розгляду виявилося, що заяву було прийнято з порушенням правил підсудності.
Як роз'яснив Пленум Верховного Суду України у п. 6 постанови від 12 червня 2009 року № 2 «Про застосування норм цивільного процесуального законодавства при розгляді справ у суді першої інстанції» якщо після відкриття провадження у справі і до початку судового розгляду (розгляду справи по суті - стаття 173 ЦПК) виявиться, що заяву було прийнято з порушенням правил підсудності, суд передає справу на розгляд належному суду незалежно від волевиявлення сторін (пункт 2 частини першої статті 116 ЦПК).
До того ж, згідно з роз'ясненнями Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ у п. 45 постанови № 3 від 1 березня 2013 року «Про деякі питання юрисдикції загальних судів та визначення підсудності цивільних справ» якщо після відкриття провадження у справі та до початку судового розгляду (розгляду справи по суті - стаття 173 ЦПК) виявиться, що заяву було прийнято з порушенням правил підсудності, суд передає справу на розгляд належному суду незалежно від волевиявлення сторін (пункт 2 частини першої статті 116 ЦПК).
Ураховуючи те, що в силу норм ч. 2 ст. 109 ЦПК України позови до юридичних осіб пред'являються в суд за їхнім місцезнаходженням, згідно зі ст. 93 ЦК України місцезнаходженням юридичної особи є фактичне місце ведення діяльності чи розташування офісу, з якого проводиться щоденне керування діяльністю юридичної особи (переважно знаходиться керівництво) та здійснення управління і обліку, відповідно до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців місцезнаходженням ПАТ «Укрсиббанк» є: 61001, Харківська область, м. Харків, Червонозаводський район, пр. Московський, 60, у позові зазначено адресу місцезнаходження первинної профспілкової організації Київської місцевої професійної спілки «Захист праці» у публічному акціонерному товаристві «Укрсиббанк», а тому справа не підсудна цьому суду та підлягає передачі на розгляд до Червонозаводського районного суду м. Харкова.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 109, 116 ЦПК України, суд -
У Х В А Л И В :
Справу за позовом ОСОБА_1 до публічного акціонерного товариства «Укрсиббанк» про розірвання кредитного договору передати на розгляд до Червонозаводського районного суду м. Харкова.
Ухвалу може бути оскаржено до апеляційного суду м. Києва через Подільський районний суд м. Києва.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня її проголошення. У разі якщо ухвалу було постановлено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
СуддяС. С. Захарчук