До 2007 року з нами чесно розраховувалися. А потім вийшов указ Президента, що мають платити вже 3%, і нам платили аж до 2011 року. А з означеного року нам чомусь знову почали платити 1,5%. Мотивують орендарі тим, що начебто раніше платили нам авансом, але ж нас вони про це не попередили.
Торік орендар передав повноваження своїй дружині, а сам відійшов від справ. І тут виходить, що наші з ним угоди тепер недійсні. Нам пообіцяли, що якщо укладемо нові договори, то отримуватимемо по 3%, але укласти їх маємо аж до 2014 року. Тим же, хто відмовиться, взагалі нічого не виплатять.
Але нам не зрозуміло: якщо угоди з колишнім орендарем недійсні, то чому наші землі й досі використовують? Чому минулої весни їх засіяли, восени з них зібрали врожай, а розраховуватися з нами не хочуть?
Із цим питанням ми зверталися до голів райдержадміністрації і райради, але захищати наші права вони не бажають. Навпаки, агітують знову віддати паї в оренду колишнім орендарям, які досі з нами не розрахувалися.
Як нам, простим селянам, захистити свої права, куди звернутися по допомогу?
В. ЛАВСЬКИЙ, село Лави Чернігівської обл.
Євген БЕРДНІКОВ, заступник голови Держземагентства:
— Відповідно до статті 124 Земельного кодексу, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у власності громадян, здійснюється за договором оренди між власником земельної ділянки і орендарем.
Статтею 125 цього кодексу встановлено, що право оренди земельної ділянки виникає з моменту державної реєстрації цих прав.
Відповідно до статті 13 Закону «Про оренду землі» (далі — закон), договір оренди землі — це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Згідно із статтею 15 закону, однією з істотних умов договору оренди землі є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (стаття 21 закону).
Статтями 23, 30 закону встановлено, що орендна плата за земельні ділянки, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, переглядається за згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Соцсеть Facebook заплатит $10 млн штрафа за рекламу от имени пользователейСоциальная сеть Facebook заплатит 10 млн долларов в качестве штрафа за размещение скрытой рекламы в объявлениях, размещенных под видом обычных пользовательских сообщений, пишет CyberSecurity.
Про видачу ліцензії на провадження професійної діяльності на фондовому ринку, Національна комісія з цінних паперів та фондового ринкуПро видачу ліцензії на провадження професійної діяльності на фондовому ринку За підсумками розгляду заяви та документів, поданих товариством з обмеженою відповідальністю "Компанія з управління активами "АН-Капітал" до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку на видачу ліцензії на провадження професійної діяльності на фондовому ринку, відповідно до пункту 9 розділу I Ліцензійних умов провадження професійної діяльності на фондовому ринку — діяльності з управління активами інституційних інвесторів (діяльності з управління активами)( z0864-06 ), затверджених рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 26.05.2006 № 341 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України від 24.07.2006 за № 864/12738 (зі змінами та доповненнями), НАКАЗУЮ:
| Европейский суд по правам человекаЗащите прав и свобод граждан в Европейском суде по правам человека. Как подать заявление в Европейский Суд по правам человека?
Про встановлення вимог щодо провадження інших, видів діяльності Державному підприємству «Криворізька теплоцентраль», Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послугПро встановлення вимог щодо провадження інших, крім ліцензованих, видів діяльності Державному підприємству «Криворізька теплоцентраль» Відповідно до Закону України «Про державне регулювання у сфері комунальних послуг»( 2479-17 ), Положення про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг( 1073/2011 ), затвердженого Указом Президента України від 23.11.2011 № 1073, Порядку встановлення вимог щодо провадження суб’єктами природних монополій господарської діяльності, яка не належить до сфери природних монополій( z0311-13 ), та обмежень щодо суміщення видів господарської діяльності суб’єктами природних монополій та суб’єктами господарювання на суміжних ринках у сферах теплопостачання, централізованого водопостачання та водовідведення, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, від 04.02.2013 № 15, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, ВИРІШИЛА:
|