Укрдержреєстр впроваджуватиме прийом громадян по Інтернету
Уряд виділив понад 14,8 мільйона гривень на завершення створення матеріально-технічної бази для держреєстрації речових прав на нерухоме майно. Зокрема ці кошти будуть використані на придбання комп’ютерної техніки, оргтехніки з метою обслуговування черг у містах обласного значення. Про це під час відеоконференції «Удосконалення системи реєстрації речових прав на нерухоме майно» з представниками Дніпропетровська, Львова, Одеси повідомила перший заступник голови Державної реєстраційної служби України (Укрдержреєстру) Інна Завальна.
Електронний прийом громадян має бути запроваджений на місцях з метою уникнення черг і скарг, згідно з одним із наказів голови Укрдержреєстру.
Електронний запис через Інтернет уже функціонує на сайті реєстраційної служби головного управління юстиції в Одеській області, розповіли під час проведення відеоконференції її представники. Вже є перші «електронні» відвідувачі. На сьогодні в Одесі функціонують п’ять «вікон» прийому та видачі документів. Одне з них виділено під електронний запис (воно функціонує з 14.00 до 16.00). Через цей сайт громадянин має можливість подати заявку на електронний запис і документи з 14.00 до 18.00 Поки що це експериментальний режим. На електронний прийом записалося 20 людей, але не всі прийшли (можливо, хтось лише «експериментував» з Інтернетом). Для порівняння, в «живій» черзі щоденно реєстраційна служба головного управління юстиції в Одеській області приймає 100 заяв.
Крім того, діє консультативна група. Ця послуга популярна. Оскільки служба поки що не має можливості виділити окрему людину, реєстратори чергують по черзі 1—2 години з 9.00 до 20.00, допомагаючи клієнтам заповнювати заяви та перелік документів.
На спрощення процедури реєстрації спрямований і проект постанови Кабміну, який нині розробляє Укрдержреєстр. Документ передбачає передачу реєстрових книг та реєстраційних справ від БТІ до органів державної реєстрації. Він вносить зміни до Порядку держреєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень та Порядку надання інформації з Держреєстру речових прав на нерухоме майно, затверджених постановою Кабміну від 22 червня 2011 р. №703.
За словами І. Завальної, нова редакція документа розроблена з врахуванням зауважень та доповнень і буде подана на погодження в Міністерство юстиції та інші відомства. Одна з пропозицій — забрати так звану перереєстрацію в нотаріуса, коли права власності вже зареєстровані у старих реєстрах або паперових носіях. Документ пропонує також спростити форму заяви та, можливо, одночасно в одному документі заповнювати заяву про реєстрацію права власності (яка буде розглянута на першому етапі) і договору оренди (розглянуть на другому етапі).
ДОВІДКА «УК»
За даними департаменту державної реєстрації речових прав на нерухоме майно Державної реєстраційної служби України, станом на 10 квітня цього року зареєстровано 518 765 заяв та запитів, з яких розглянуто 89%. Якщо у січні 2013 р. державні реєстратори зареєстрували 83 511 заяв та запитів, з яких 70% було розглянуто, то в лютому їх кількість становить 150 053 (розглянуто 92%), а в березні — 190 678 (93% зареєстрованих).