УХВАЛА
про залишення позовної заяви без руху
17 жовтня 2014 року справа № 823/3107/14
Суддя Черкаського окружного адміністративного суду Гаврилюк В.О., перевіривши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1, ОСОБА_2 до голови Черкаського окружного адміністративного суду В.І. Коваленка про визнання незаконними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_1 та ОСОБА_2 подали позов, в якому просять визнати дії відповідача незаконними та зобов'язати видати чинну ухвалу ЧОАС від 04.11.2013 з штампом рішення набрало законної сили; також стягнути на їх користь солідарно судові витрати та матеріальну шкоду; постановити окрему ухвалу з направленням до ВККСУ та РСУ про порушення головою суду норм процесуального права.
Вивчивши позовну заяву, суддя вважає, що вона не відповідає вимогам статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України.
Так, відповідно до частини 3 статті 106 цього Кодексу до позовної заяви додається також документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Разом з тим, у позовній заяві міститься клопотання позивачів про звільнення їх від сплати судового збору, в якому є посилання на вимоги статті 8 Закону України "Про судовий збір" та зазначено про відсутність коштів на прожиття, однак без надання відповідних доказів про такі обставини.
Відповідно до частини 2 статті 87 Кодексу адміністративного судочинства України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Частина 1 статті 88 цього Кодексу передбачає, що суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Статтею 8 Закону України "Про судовий збір" встановлено, що враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Відповідно до статті 9 цього Закону судовий збір сплачується за місцем розгляду справи та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України. Кошти судового збору спрямовуються на забезпечення здійснення правосуддя, зміцнення матеріально-технічної бази судів, включаючи створення та забезпечення функціонування Єдиної судової інформаційної системи, веб-порталу судової влади, комп'ютерних локальних мереж, сучасних систем фіксування судового процесу, придбання та обслуговування комп'ютерної і копіювально-розмножувальної техніки, впровадження електронного цифрового підпису.
Отже, звільнення від сплати судового збору може застосовуватись лише у виключних випадках, проте позивачами не надано до клопотання відповідних доказів, які б свідчили про їх незадовільне матеріальне становище.
Відповідно до частини 1 статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 106, 108 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя,
ухвалив:
Позовну заяву ОСОБА_1, ОСОБА_2 залишити без руху.
Встановити позивачам строк до 14 листопада 2014 року для усунення вказаних вище недоліків шляхом подання Черкаському окружному адміністративному суду належних доказів, які свідчать про незадовільне матеріальне становище позивачів, або подання оформленого належним чином документу про сплату судового збору у встановленому розмірі за подання позовної заяви.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Апеляційна скарга може бути подана особою, яка подала позовну заяву, до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя В.О. Гаврилюк