АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Провадження №22-ц/774/7294/13 Головуючий 1-ої інстанції - Янжула О.С.
Категорія - 55 Доповідач - Демченко Е.Л.
УХВАЛА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 липня 2013 року колегія суддів судової палати у цивільних справах апеляційного суду Дніпропетровської області в складі:
головуючого - судді Демченко Е.Л.
суддів - Куценко Т.Р., Гайдук В.І.
при секретарі - Качур Л.В.
розглянувши в відкритому судовому засіданні в м.Дніпропетровську апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Марганецького міського суду Дніпропетровської області від 17 травня 2013 року по справі за позовом ОСОБА_1 до публічного акціонерного товариства «ДТЕК Дніпрообленерго» про захист прав споживачів та за зустрічним позовом публічного акціонерного товариства «ДТЕК Дніпрообленерго» (далі - ПАТ «ДТЕК Дніпрообленерго») до ОСОБА_1 про стягнення вартості недорахованої електроенергії внаслідок порушення споживачем Правил користування електричною енергією для населення, -
в с т а н о в и л а:
У липні 2011 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ПАТ „ДТЕК «Дніпрообленерго» про захист прав споживачів, мотивуючи тим, що 19 серпня 2003 року він придбав квартиру АДРЕСА_1. У зв'язку з придбанням даної квартири він звернувся до відповідача про укладення договору на користування електричною енергією. 20 січня 2004 року до нього прибули представники енергопостачальної організації, було проведено правильність підключення приладу обліку електроенергії в квартирі АДРЕСА_1, встановлено нову пломбу на клемній кришці лічильника та підписано акт приймання електричного обліку у споживача.
Зазначив, що 22 червня 2011 року працівниками ПАТ «ДТЕК Дніпрообленерго» було складено акт про порушення правил користування електричною енергією для населення №Д007808, в якому зазначено про порушення ним п.48 Правил користування електричною енергією для населення в квартирі АДРЕСА_1. В цей же день енергопостачання до даної квартири було припинене.
Посилаючись на те, що пломба енергопостачальної організації №0912949 на клемній кришці, встановлена у 2004 році, та на самому приладі обліку (держстандарту) не пошкоджена, квартира була підключена самим енергопостачальником, про що свідчить акт від 20 січня 2004 року, він не має технічної можливості підключитися до електроопори, ввідний кабель не пошкоджений, просить дії ПАТ «ДТЕК Дніпрообленерго» щодо нарахування йому 4.765 грн.17 коп. обсягу недорахованої електричної енергії та відключення квартири АДРЕСА_1 визнати неправомірними і зобов'язати відповідача поновити енергопостачання до даної квартири.
У січні 2013 року ПАТ «ДТЕК Дніпрообленерго» звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення вартості недорахованої електроенергії внаслідок порушення споживачем Правил користування електричною енергією для населення в розмірі 4.765 грн.17 коп., мотивуючи тим, що 21 червня 2011 року під час перевірки електролічильника та електроустановок в квартирі АДРЕСА_1, яка належить ОСОБА_1, було виявлено порушення п.48 Правил користування електричною енергією для населення, а саме, самовільне підключення до мереж енергопостачальника без оформлення дозволу на підключення, про що було складено акт Н №Д 007808.
Ухвалою Марганецького міського суду Дніпропетровської області від 18 січня 2013 року об'єднані в одне провадження справа за позовом ОСОБА_1 до ПАТ «ДТЕК Дніпрообленерго» про захист прав споживача та справа за позовом ПАТ «ДТЕК Дніпрообленерго» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості.
Рішенням Марганецького міського суду Дніпропетровської області від 17 травня 2013 року в задоволенні позову ОСОБА_1 відмовлено, зустрічний позов ПАТ «ДТЕК Дніпрообленерго» задоволено.
В апеляційній скарзі ОСОБА_1 ставить питання про скасування рішення Марганецького міського суду Дніпропетровської області від 17 травня 2013 року та ухвалення нового рішення, яким задовольнити його позов в повному обсязі, оскільки вважає, що рішення суду постановлене з порушенням норм матеріального й процесуального права.
Розглянувши матеріали справи, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги та заявлених вимог, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга ОСОБА_1 задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Судом встановлено і це підтверджується матеріалами справи, що з 19 серпня 2003 року ОСОБА_1 є власником квартири АДРЕСА_1. Договір про користування електричною енергією для побутових споживачів між сторонами на дану квартиру не укладався.
Як вбачається з особового рахунку НОМЕР_1 на ОСОБА_1 за адресою - квартира АДРЕСА_1, ця квартира працівниками ПАТ «ДТЕК Дніпрообленерго» 16 січня 2008 року була відключена від енергопостачання. 21 червня 2011 року дана квартира повторно була відключена працівниками ПАТ «ДТЕК Дніпрообленерго» від енергопостачання(т.1 а.с.10).
21 червня 2011 року під час перевірки електролічильника та електроустановок в квартирі АДРЕСА_1 було виявлено порушення п.48 Правил користування електричною енергією для населення, а саме, самовільне підключення до мереж енергопостачальника без оформлення дозволу на підключення, про що було складено акт Н №Д 007808.
На підставі вказаного акту нараховані збитки за період з 21 червня 2010 року по 21 червня 2011 року в розмірі 4.765 грн.17 коп.
Відповідно до ст.3 Закону України «Про електроенергетику» відносини, пов'язані з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, регулюються цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
Згідно Правил споживач електричної енергії зобов'язаний дотримуватися вимог нормативно-технічних документів та договору; забезпечувати належний технічний стан та безпечну експлуатацію своїх електроустановок та побутових електроприладів; оплачувати спожиту електричну енергію та здійснювати інші платежі відповідно до умов договору та цих Правил; узгоджувати з енергопостачальником нові підключення та переобладнання внутрішньої електропроводки.
Споживач несе відповідальність згідно із законодавством за порушення правил користування електричною енергією (п.48 Правил).
Пунктом 9 Правил користування електричною енергією для населення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 26 липня 1999 року 31357, зазначено, що споживання електричної енергії без приладів обліку не допускається.
Відповідно до п.53 Правил користування електричною енергією для населення у разі виявлення представником енергопостачальника порушень правил користування електричною енергією споживачем, у тому числі фактів розкрадання електричної енергії, складається акт про такі порушення.
Згідно з положенням ч.2 п.53 Правил користування електричною енергією, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 26 липня 1999 року №1357, та ч.4 п.6.41 Правил користування електричною енергією, затверджених постановою Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України від 31 липня 1996 року №28, у разі відмови споживача підписати акт, у нього робиться запис про відмову. В цьому разі акт вважається дійсним, якщо він підписаний не менше ніж трьома уповноваженими представниками постачальника електричної енергії (електропередавальної організації).
Пунктами 48,53 Правил користування електричною енергією для населення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 26 липня 1999 року №1357, передбачено, що споживач несе відповідальність згідно із законодавством за розкрадання електричної енергії у разі самовільного підключення до електромереж і споживання електричної енергії без приладів обліку, а також за пошкодження приладу обліку. У разі виявлення представником енергопостачальника порушення споживачем правил користування електричною енергією, у тому числі фактів розкрадання електричної енергії, складається акт, який підписується представником енергопостачальника та споживачем. На підставі акта енергопостачальник має право відключити споживача від електропостачання (у випадках, передбачених пунктом 35 цих Правил), а також визначити величину збитків, завданих йому протиправними діями споживача.
Абзацами 4,5 п.53 Правил користування електричною енергією для населення визначено, що розмір завданих енергопостачальнику збитків розраховується відповідно до оформленого акта про виявлення порушення за добовою величиною розрахункового споживання електричної енергії за кількістю днів з дня останнього контрольного зняття представником енергопостачальника показань чи технічної перевірки приладу обліку до моменту усунення порушення за тарифами (цінами) для населення, що діяли у період за який нараховується розмір збитків, але не більше терміну позовної давності. Розмір відшкодування збитків, заподіяних енергопостачальнику внаслідок користування електричною енергією, обчислюється відповідно до Методики, затвердженої Національною комісією регулювання електроенергетики України.
Постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 04 травня 2006 року №562, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 04 липня 2006 року за №782/12656, затверджено Методику визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією.
Відповідно до підпункту 6 п.3.1 Методики вона застосовується в разі виявлення такого порушення Правил користування електричною енергією для населення, як самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі поза засобами обліку електричної енергії.
Згідно з підп.«б» п.3.3 Методики розрахунок вартості не облікової електричної енергії здійснюється, зокрема у разі самовільного підключення споживачем електроустановок, струмоприймачів або проводів до електричних мереж енергопостачальника - із дня набуття споживачем права власності на електроустановку чи права користування електроустановкою або із дня здійснення останньої технічної перевірки електричної мережі, до якої було здійснене самовільне підключення, але не більше сумарної кількості днів за дванадцять календарних місяців, що передували дню виявлення порушення, та до дня усунення порушення.
Таким чином, матеріалами справи достовірно встановлено, що збоку ОСОБА_1 були порушення зазначених вище Правил користування електричною енергією для населення і він повинен нести відповідальність за виявлене порушення, а тому суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про стягнення з нього збитків.
З урахуванням встановленого, колегія суддів вважає, що з'ясувавши в достатньо повному об'ємі права та обов'язки сторін, обставини справи, перевіривши доводи та давши їм правову оцінку, суд першої інстанції постановив рішення, що відповідає вимогам закону. Висновки суду достатньо обґрунтовані і підтверджені наявними в матеріалах справи письмовими доказами, а приведені в апеляційній скарзі доводи зводяться до переоцінки доказів і незгоди з висновками суду по їх оцінці.
Посилання ОСОБА_1 в апеляційній скарзі на акт приймання ел.обліку в побутового споживача від 20 січня 2004 року (т.2 а.с.7), колегія суддів вважає безпідставним, оскільки судом встановлено, що 16 січня 2008 року квартиру АДРЕСА_1 працівниками ПАТ «ДТЕК Дніпроолбленерго» було відключено від енергопостачання, після чого ОСОБА_1 самовільно підключився до електромережі енергопостачальника без оформлення дозволу на підключення.
За таких підстав, колегія суддів вважає, що рішення суду першої інстанції підлягає залишенню без змін.
Керуючись ст.ст.303,307,308,313,314,315,317 ЦПК України, колегія суддів, -
у х в а л и л а:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 відхилити.
Рішення Марганецького міського суду Дніпропетровської області від 17 травня 2013 року залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена в касаційному порядку протягом двадцяти днів.
Судді: