Справа № 277/340/14-ц
Номер рядка звіту 36
РІШЕННЯ
Іменем України
"22" квітня 2014 р. смт. Ємільчине
Ємільчинський районний суд Житомирської області
в складі: головуючого судді Заполовського В.В.
за участю секретаря Лук'янчук Т.В.
розглянувши на попередньому судовому засіданні без фіксування технічними засобами в порядку ст. 197 ч. 2 ЦПК України, в залі суду смт. Ємільчине цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Місцевої територіальної громади в особі Бобрицької сільської ради Ємільчинського району Житомирської області про визнання права власності на житловий будинок в цілому з усіма господарськими будівлями в порядку спадкування, -
в с т а н о в и в:
31.03.2014 року ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Місцевої територіальної громади в особі Бобрицької сільської ради Ємільчинського району Житомирської області про визнання права власності на житловий будинок в цілому з усіма господарськими будівлями, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, в порядку спадкування за законом після смерті її матері ОСОБА_2, мотивуючи тим, що ІНФОРМАЦІЯ_6 остання померла, після смерті якої відкрилась спадщина, що складається, крім іншого, з житлового будинку з надвірними спорудами, який знаходяться за адресою: АДРЕСА_1, про це свідчить технічний паспорт на житловий будинок, виданий Новоград-Волинським міжміським бюро технічної інвентаризації. Як спадкоємець за законом, після смерті матері прийняла спадщину, однак постановою про відмову у вчиненні нотаріальної дії № 349/02-31 від 28.03.2014 року їй було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на будинок у зв'язку з відсутністю правовстановлюючих документів на нього. Хоча на вказаний будинок і не виготовлялось свідоцтво про право власності, однак він належав матері позивача ОСОБА_2, оскільки суцільна інвентаризація об'єктів нерухомого майна в сільській місцевості на той час проводилась.
Позивач просила визнати за нею право власності на житловий будинок з господарськими будівлями, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, в порядку спадкування за законом після смерті матері ОСОБА_2, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_6.
В судове засідання позивач не з'явилась, надала до суду заяву, в якій просила справу розглянути без її участі та задовольнити позовні вимоги.
Представник відповідача в судове засідання не з'явилась, надіслала до суду заяву, в якій вказала, що позовні вимоги, заявлені позивачем, визнає в повному обсязі та не заперечує проти їх задоволення. Наслідки визнання позову відомі.
У відповідності до ст. 197 ЦПК України, за відсутності всіх осіб, які беруть участь у справі, суд проводить розгляд цивільної справи без фіксування технічними засобами, за наявними у справі матеріалами.
Відповідно до ст. 130 ч. 4 ЦПК України при визнанні позову ухвалюється судове рішення в порядку, встановленому ст. 174 цього ж Кодексу. Згідно ст. 174 ч. 4 ЦПК України в разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Дослідивши матеріали справи та надані докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст. 238 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.
Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Як передбачено ст. 1216 ЦК України спадкування є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Згідно із свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 від 10.02.1993 року, виданого Бобрицькою сільською радою Ємільчинського району Житомирської області, ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_6.
Відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 від 28.03.2014 року, виданого виконавчим комітетом Бобрицької сільської ради Ємільчинського району Житомирської області, ОСОБА_1 являється дочкою ОСОБА_2
Згідно із свідоцтвом про укладення шлюбу серії НОМЕР_3 від 11.07.1987 року ОСОБА_1 змінили прізвище на «ОСОБА_1».
Відповідно до довідки КП «Новоград-Волинське МБТІ» № 95 від 27.07.2012 року за ОСОБА_2 право власності на житловий будинок АДРЕСА_1 не зареєстровано.
Відповідно до довідки, виданої виконавчим комітетом Бобрицької сільської ради № 214 від 25.06.2012 року, згідно погосподарської книги № 4 житловий будинок АДРЕСА_1 дійсно рахується за ОСОБА_2, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_6.
Згідно з довідкою, виданою виконавчим комітетом Бобрицької сільської ради № 213 від 25.06.2012 року, ОСОБА_2 на день смерті дійсно проживала та була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1; на день її смерті разом з нею та протягом шести місяців після смерті за вказаною адресою була зареєстрована та постійно проживала її дочка ОСОБА_1, зять ОСОБА_4, та онуки ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_2, ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_3.
Постановою про відмову у вчиненні нотаріальної дії № 349/02-31 від 28.03.2014 року, виданою державним нотаріусом Ємільчинської державної нотаріальної контори Житомирської області, згідно якої спадкоємцем спадкового майна за законом, що відкрилося після смерті ОСОБА_2, є її дочка ОСОБА_1, яка прийняла спадщину шляхом подання заяви про прийняття спадщини. Позивачу ОСОБА_1 було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на житловий будинок АДРЕСА_1, у зв'язку з відсутністю правовстановлюючих документів на нього.
З матеріалів справи слідує що за життя ОСОБА_2 законодавство не передбачало оформлення в сільських місцевостях свідоцтв про право власності на нерухоме майно та його державну реєстрацію, натомість облік особистих селянських господарств здійснювали сільські, селищні ради за місцем розташування нерухомого майна шляхом його реєстрації в погосподарських книгах. Оскільки до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцю на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті, та враховуючи неможливість оформлення позивачем своїх спадкових прав у нотаріальній конторі, суд приходить до висновку про можливість визнання за нею права власності в порядку спадкування за законом на будинок АДРЕСА_1 з усіма господарськими будівлями, що залишився після смерті матері ОСОБА_2.
Визнання відповідачем пред'явленого позову не суперечить закону, не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб.
Відтак, позовні вимоги позивача є обґрунтованими, підтверджуються належними доказами та підлягають задоволенню в повному обсязі.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 10, 11, 57-60, 209, 212-215 ЦПК України, ст.ст. 328, 392, 1216-1218, 1223, 1268, 1269 ЦК України, суд, -
в и р і ш и в:
Позов задовольнити повністю.
Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_4, яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1, та проживає за адресою: АДРЕСА_1, право власності на житловий будинок в з усіма господарськими будівлями, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, в порядку спадкування за законом після смерті матері ОСОБА_2, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_6 в с. Бобриця Ємільчинського району Житомирської області.
Рішення може бути оскаржено до апеляційного суду Житомирської області через Ємільчинський районний суд протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії рішення.
Суддя: В. В. Заполовський