КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 2а/2370/4169/2012 Головуючий у 1-й інстанції: Тимошенко В.П.
Суддя-доповідач: Земляна Г.В.
УХВАЛА
Іменем України
"05" листопада 2012 р. м. Київ
колегія суддів судової Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого -судді Земляної Г.В.
суддів Горбань Н.І., Межевича М.В.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому округу №194 ОСОБА_2 на постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 01 листопада 2012 року у справі за адміністративним позовом Політичної партії "Партія Регіонів" до Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №194 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И Л А :
Позивач, політична партія «Партія Регіонів», звернулася до Черкаського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просить визнати протиправною бездіяльність окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №194 щодо неврахування доводів скарги ОСОБА_3 та зобов'язати відповідача прийняти рішення про повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці №711008.
Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 01 листопада 2012 року позов задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльность окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №194 щодо неприйняття та нерозгляду скарги уповноваженої особи Партії регіонів в одномандатному виборчому окрузі № 194 ОСОБА_3 про порушення виборчого законодавства на виборчій дільниці №711008. Зобов'язано окружну виборчу комісію з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №194 розглянути скаргу уповноваженої особи Партії регіонів в одномандатному виборчому окрузі № 194 ОСОБА_3 про порушення виборчого законодавства на виборчій дільниці № 711008 та за результатами розгляду скарги винести рішення на підставі ч. 5 ст. 94 Закону України «Про вибори народних депутатів України». В решті позову відмовлено.
Не погоджуючись з прийнятою постановою Кандидат у народні депутати України в одномандатному виборчому округу №194 ОСОБА_2 подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким відмовити в задоволенні позову в повному обсязі. В своїй апеляційній скарзі апелянт посилається на незаконність, необґрунтованість та необ'єктивність рішення суду, неповне з'ясування всіх обставин, що мають значення для вирішення справи, порушення судом норм процесуального права, що є підставою для скасування судового рішення
Відповідно до положень ч.1 ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Згідно ч.1 ст.197 КАС України апеляційний розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, а постанова суду підлягає залишенню без змін, з наступних підстав.
Згідно зі п.1 ч.1 ст. 198, ст.200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Відповідно до ч. 1 статі 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Суд першої інстанції всебічно, повно та об'єктивно розглянув справу, правильно встановив обставини справи, наданим доказам дав правильну правову оцінку і прийшов до обґрунтованого висновку про часткове задоволення позову.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, 29.10.2012 року дільничною виборчою комісією № 711008 з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 194 за результатами безперервного засідання ДВК було складено протокол про підрахунок голосів виборців на звичайній виборчій дільниці в одномандатному виборчому окрузі № 194.
29 жовтня 2012 року в процесі безперервного засідання ОВК з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 194 уповноваженою особою Партії регіонів у 194-ому одномандатному виборчому окрузі ОСОБА_3 було подано скаргу.
В той же день скарга уповноваженої особи Партії регіонів в одномандатному виборчому окрузі № 194 ОСОБА_3 прийнята не була та окружною виборчою комісією прийнято рішення про прийняття виборчих документів від дільничної виборчої комісії, а також врахування відомостей протоколів про підрахунок голосів на виборчій дільниці у одномандатному окрузі при встановленні підсумків голосування в межах виборчого округу.
Вказані обставини відповідачем не заперечувались та не спростовані ні в суді першої, а ні в суді апеляційної інстанцій.
Суд першої інстанції, задовольняючи позов, прийшов до висновку про обґрунтованість позовних вимог в частині визнання протиправною бездіяльності окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 194 щодо відмови у прийнятті скарги уповноваженої особи Партії регіонів в одномандатному виборчому окрузі № 194 ОСОБА_3 від 29.10.2012р. про порушення виборчого законодавства на виборчій дільниці № 711008, а також зобов'язання окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 194 прийняти, розглянути та винести за результатами розгляду скарги уповноваженої особи Партії регіонів рішення про порушення виборчого законодавства на виборчій дільниці № 711008 рішення у відповідності до вимог ч. 5 статті 94 Закону України «Про вибори народних депутатів України».
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, оскільки вони знайшли своє підтвердження під час апеляційного розгляду справи виходячи з наступного.
Організацію і порядок проведення виборів народних депутатів України визначено Законом України «Про вибори народних депутатів України».
Статтею 94 Закону України «Про вибори народних депутатів України»визначено порядок прийняття та розгляду документів дільничних виборчих комісій окружною виборчою комісією.
Так, відповідно до ч. 1 ст. 94 з моменту закінчення голосування окружна виборча комісія розпочинає засідання, яке продовжується безперервно до встановлення підсумків голосування у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та в одномандатному окрузі. На цей час члени окружної виборчої комісії не можуть залучатися до виконання інших функцій, крім участі в засіданні виборчої комісії.
Частиною 5 ст. 94 Закону України «Про вибори народних депутатів України»визначено, що при прийнятті документів дільничної виборчої комісії окружна виборча комісія перевіряє комплектність документів та цілісність упаковки усіх пакетів з виборчими документами. При цьому кожний член комісії має право оглянути кожний пакет з документами. У разі повної комплектності виборчих документів та цілісності упаковки усіх пакетів відкриваються почергово пакети з протоколами про підрахунок голосів на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та одномандатному окрузі та оголошуються відомості, зазначені у них. За результатами розгляду документів дільничної виборчої комісії та скарг про порушення вимог цього Закону під час проведення голосування та підрахунку голосів на виборчій дільниці, а також під час транспортування виборчих документів до окружної виборчої комісії, що надійшли до окружної виборчої комісії на момент прийняття документів дільничної виборчої комісії, окружна виборча комісія окремо по виборах у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та в одномандатному окрузі приймає одне з рішень:
1) прийняти виборчі документи від дільничної виборчої комісії та врахувати відомості протоколів про підрахунок голосів на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та (або) одномандатному окрузі при встановленні підсумків голосування в межах виборчого округу;
2) відмовити у прийнятті виборчих документів по загальнодержавному округу в межах одномандатного округу та (або) одномандатному округу від дільничної виборчої комісії та зобов'язати дільничну виборчу комісію виправити виявлені недоліки шляхом складання протоколу (протоколів) з поміткою "Уточнений";
3) провести повторний підрахунок голосів на виборчій дільниці в порядку, встановленому цим Законом по виборах у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та (або) в одномандатному окрузі.
Разом з тим, судом першої інстанції встановлено, що в порушення ч. 5 ст. 94 Закону окружною виборчою комісією не прийнято скаргу ОСОБА_3- уповноваженої особи Партії регіонів у одномандатному виборчому окрузі № 194 і не прийнято рішення за результатами розгляду зазначеної скарги.
Згідно ч. 16 статті 33 Закону № 4061 порядок прийняття та реєстрації заяв, скарг та інших документів, що надійшли до виборчої комісії, встановлюється Центральною виборчою комісією.
Постановою ЦВК № 350 від 15.09.2010 року затверджений Порядок ведення діловодства у виборчих комісіях та комісіях з референдумів.
Так, відповідно до пункту 5.2. вказаного Порядку документи та звернення, що надходять до виборчої комісії, мають право приймати голова комісії, заступник голови комісії, секретар або інший визначений комісією член комісії.
Пунктом 5.3. Порядку визначено, що заява може бути усною, викладеною громадянином і записаною головою, заступником голови, секретарем або членом комісії на особистому прийомі, чи письмовою, надісланою поштою або переданою до комісії особисто чи через уповноважену особу, якщо її повноваження оформлено відповідно до законодавства України. Усні заяви реєструються в журналі обліку особистого прийому громадян у виборчій комісії та комісії з референдуму.
Відповідно до п. 5.4. Порядку документи, заяви, скарги реєструються в день їх надходження в журналі реєстрації документів, заяв і скарг у виборчій комісії та комісії з референдуму. Особа, яка подає документи до виборчої комісії, складає розписку, в якій вказує своє прізвище, ім'я, по батькові, короткий опис поданих документів із зазначенням кількості аркушів, дату та час їх подання. Розписка зберігається разом із поданими документами.
Пунктом 7.1 Порядку розгляду скарг виборчими комісіями з виборів народних депутатів України, затвердженого постановою Центральної виборчої комісії № 133 від 31.07.2012 року, визначено що скарга, оформлена з додержанням вимог Закону України «Про вибори народних депутатів України»та цього Порядку, розглядається відповідною виборчою комісією на своєму засіданні у дводенний строк з дня її подання.
Разом з тим, як вбачається з матеріалів справи, встановлено судом першої інстанції та не заперечувалось відповідачем, уповноважена особа Партії регіонів в одномандатному виборчому окрузі № 194 ОСОБА_3 намагався здати під час прийняття документів дільничної виборчої комісії з підрахунку голосів на виборчій дільниці №711008 скаргу від 29.10.2012р. про порушення виборчого законодавства на виборчій дільниці № 711008.
Однак, скарга не була прийнята відповідачем, а факт неприйняття скарги представник відповідача обґрунтував тим, що під час безперервного засідання окружної виборчої комісії кабінет канцелярії, де знаходився журнал реєстрації документів, скарг та заяв, зайнятий співробітниками служби безпеки, що унеможливлює прийом документів в звичайному режимі.
Таким чином, суд першої інстанції прийшов до обґрунтованого висновку про визнання протиправною бездіяльності окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 194 щодо відмови у прийнятті скарги уповноваженої особи Партії регіонів в одномандатному виборчому окрузі № 194 ОСОБА_3 від 29.10.2012р.
Крім того, відповідно до Порядку ведення діловодства у виборчих комісіях та комісіях з референдумів під час розгляду по суті скарги щодо дії (бездіяльності) суб'єкта оскарження виборча комісія вирішує: 1) чи мала місце оскаржувана дія (бездіяльність) суб'єкта оскарження; 2) чи оскаржувана дія (бездіяльність) здійснювалась (вчинялась) суб'єктом оскарження на законних підставах; 3) які правові норми належить застосувати до цих правовідносин; 4) чи належить задовольнити кожну з вимог суб'єкта звернення, чи відмовити в їх задоволенні: 5) чи належить поновити порушені права чи законні інтереси суб'єкта звернення іншим способом; 6) які рішення слід зобов'язати прийняти чи які дії, що випливають із факту визнання оскаржених дій чи бездіяльності протиправними, вчинити. Розглянувши скаргу по суті, виборча комісія може прийняти одне з таких рішень:
- про задоволення скарги повністю або частково;
- про відмову в задоволенні скарги (п. 10.5 Порядку розгляду скарг виборчими комісіями з виборів народних депутатів України, затвердженого постановою Центральної виборчої комісії № 133 від 31.07.2012р.).
Враховуючи ті обставини, що факт неприйняття скарги уповноваженої особи Партії регіонів в одномандатному виборчому окрузі № 194 ОСОБА_3 від 29.10.2012р. про порушення виборчого законодавства на виборчій дільниці № 711008 встановлено в суді першої інстанції та не заперечувалось відповідачем, то суд першої інстанції прийшові до обґрунтованого висновку про зобов'язання окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 194 прийняти, розглянути та винести за результатами розгляду скарги уповноваженої особи Партії регіонів в одномандатному виборчому окрузі № 194 ОСОБА_3 від 29.10.2012р. про порушення виборчого законодавства на виборчій дільниці № 711008 рішення у відповідності до вимог ч. 5 статті 94 Закону України «Про вибори народних депутатів України».
Разом з тим, колегія суддів вважає за необхідне зазначити наступне.
За змістом частини 1 статті 185 Кодексу адміністративного судочинства України право на апеляційне оскарження мають сторони та інші особи, які беруть участь у справі, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки.
Як убачається з приписів чинного законодавства, судове рішення, яке оскаржується, повинно безпосередньо стосуватися прав, свобод, інтересів та обов'язків цієї особи, тобто судом має бути розглянуто та вирішено спір у правовідносинах, учасником яких на момент розгляду справи та прийняття рішення судом першої інстанції є скаржник, або міститься судження про права, свободи, інтереси та обов'язки цієї особи у відповідних правовідносинах.
Судом першої інстанції вирішувався спір між представником від партії та окружною виборчою комісією в частині неприйняття та не розгляду скарги про порушення виборчого законодавства України. Кандидат у народні депутати України ОСОБА_2 учасником цих правовідносин не був та до участі в даній справі не залучався.
В порушення ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України апелянт не надав суду апеляційної інстанції доказів порушення оскаржуваною постановою його прав.
При цьому апеляційна скарга не містить посилання на обставини, передбачені статтями 202 -204 Кодексу адміністративного судочинства України, за яких рішення суду підлягає скасуванню.
Доводи, викладені заявником в апеляційній скарзі були предметом дослідження суду першої інстанції і не знайшли свого належного підтвердження в суді апеляційної інстанції та їм була надана обґрунтована оцінка.
Вказані в апеляційній скарзі процесуальні порушення не призвели до неправильного вирішення справи і не є підставою для скасування судового рішення.
Зважаючи на вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, дав їм належну оцінку та прийняв законне та обґрунтоване рішення у відповідності з вимогами матеріального та процесуального права, в зв'язку з чим апеляційна скарга залишається без задоволення, а постанова суду першої інстанції -без змін.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.4, 8-11, 160, 172, 177, 197, 198, 200, 205, 207, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому округу №194 ОСОБА_2 -залишити без задоволення.
Постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 01 листопада 2012 року -залишити без змін.
Ухвала є остаточною та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя Земляна Г.В.
Судді: Горбань Н.І.
Межевич М.В.