Судебный адвокат

Консультации

Вопрос к юристу:


О нас
С огромной благодарностью отзываемся о всех, кто принимал участие в создании сайта. Ваш интернет сайт на сегодняшний день - неповторимый в своем роде. Хорошо, что есть такие так необходимые всем интернет проекты. Портал очень многообразен в использовании. На нем полезно проводить отдых - просто, удобно,быстро.

Очень уникальный, интересный и абсолютно не похожий на существующие интернет сайт! Хочется отблагодарить вас денежкой. Как это можно сделать?

Судебные статьи
Иск в суд: услуги адвоката

Иск в суд: услуги адвоката Адвокат поможет составить исковое заявление в суд, соберёт необходимые доказательства и избавит от массы отрицательных эмоций ...

Определение места проживания ребенка в процессе ...

Определение места проживания ребенка в процессе развода родителей Наши семейные адвокаты правильно составят исковое заявления и учтут все претензии и требования клиента, и обязательно прислушаются ...

Процедура по составлению иска в суд от юриста

Процедура по составлению иска в суд от юриста Именно от грамотности составления иска в суд и будет напрямую зависеть решение, которое вынесет судья ...

Новости Юристов
Працівники ДАІ Рівненщини затримали автомобіль...

Працівники ДАІ Рівненщини затримали автомобіль, водій якого незаконно перевозив ялинки Днями, близько 13 години, під час нагляду за дорожнім рухом, поблизу села Балашівка Березнівського району інспектори ДАІ, зупинили вантажний автомобіль ГАЗ53, під керуванням мешканця міста Березне.

На Полтавщині працівники ДАІ зустрілися із студентами .

На Полтавщині працівники ДАІ зустрілися із студентами вищого міжрегіонального професійного училища Основною темою зустрічі стало питання безпечної поведінки на автодорогах. Під час спілкування інспектор управління ДАІ Ірина Пилипенко зупинилася на кожній із категорій учасників дорожнього руху.

За героїзм та відвагу вінницькі працівники ДАІ ...

За героїзм та відвагу вінницькі працівники ДАІ отримали позачергові спеціальні звання Сьогодні, 8 січня, до міста Немирів Вінницької області завітав начальник Департаменту ДАІ МВС України Анатолій Сіренко аби за дорученням Міністра внутрішніх справ України Арсена Авакова нагородити ...
Наши дела в суде

№757/773/14-к

Судья: Білоцерківець О. А.
07.01.2015

№757/30624/14-ц

Судья: Цокол Л. І.
07.01.2015

№757/34306/14-ц

Судья: Цокол Л. І.
07.01.2015

Про організацію діяльності прокурорів у кримінальному провадженні, Генеральна прокуратура УкраїниГЕНЕРАЛЬНА ПРОКУРАТУРА УКРАЇНИ

НАКАЗ

 1. 19.12.2012  № 4гн
 2. Про організацію діяльності прокурорів у кримінальному провадженні

  З метою забезпечення ефективного нагляду за додержанням законів під час проведення досудового розслідування, в тому числі у формі процесуального керівництва ним, підтримання державного обвинувачення, оскарження судових рішень і здійснення інших передбачених законом повноважень з цих питань, керуючись статтею 15 Закону України "Про прокуратуру" ( 1789-12 ), НАКАЗУЮ:

  1. Першому заступнику та заступникам Генерального прокурора України, керівникам прокуратур усіх рівнів і галузевих підрозділів апаратів, прокурорам — процесуальним керівникам досудового розслідування забезпечити:

  1.1. Єдину систему організації нагляду за додержанням законів усіма органами досудового розслідування, підтримання державного обвинувачення, оскарження незаконних судових рішень, здійснення інших повноважень з цих питань.

  1.2. Безумовне реагування на виявлені порушення закону з часу надходження заяви, повідомлення про кримінальне правопорушення до прийняття остаточного рішення у провадженні.

  1.3. Швидке, всебічне, повне та неупереджене розслідування кримінальних правопорушень, обов'язкову участь прокурорів — процесуальних керівників досудового розслідування в їх судовому розгляді (у визначених законом випадках), поновлення порушених прав, свобод і законних інтересів учасників кримінального провадження.

  1.4. Своєчасне вжиття заходів до усунення причин та умов, які сприяли вчиненню кримінального правопорушення, відшкодування завданої ним шкоди фізичним та юридичним особам, державним і комунальним інтересам, розшуку майна, яке стало предметом злочинного посягання.

  1.5. Пред'явлення процесуальними керівниками цивільних позовів у кримінальному провадженні в установлених законом випадках.

  2. Керівникам прокуратур усіх рівнів і галузевих підрозділів апаратів, прокурорам — процесуальним керівникам досудового розслідування забезпечити виконання вимог закону при прийманні, реєстрації, розгляді та вирішенні в органах досудового розслідування заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення, своєчасне внесення щодо них відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань.

  2.1. Відповідні перевірки проводити не рідше одного разу на місяць. За необхідності витребовувати дані з органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, державних органів контролю, лікувальних закладів, експертних установ тощо.

  2.2. Невідкладно призначати процесуальних керівників досудового розслідування кримінальних правопорушень з урахуванням складності їх кваліфікації, суспільного резонансу, прогнозованих обсягів процесуальної роботи та з огляду на професійну майстерність і досвід відповідних прокурорів.

  2.3. У разі необхідності створювати групи прокурорів і призначати старшого прокурора групи відповідною постановою.

  2.4. Членам групи перед прийняттям процесуальних рішень доповідати про них старшому прокурору групи, рішення якого є остаточним.

  2.5. Заміну прокурорів — процесуальних керівників здійснювати лише у випадках, передбачених Кримінальним процесуальним кодексом України ( 4651-17 ).

  2.6. Інформувати керівників органів прокуратури вищого рівня спеціальним повідомленням, а також чергового прокурора підрозділів приймання, опрацювання та аналізу оперативної інформації Головного управління нагляду за додержанням законів у кримінальному провадженні Генеральної прокуратури України та галузевих підрозділів прокуратур обласного рівня у визначеному порядку про надходження повідомлень про кримінальні правопорушення проти основ національної безпеки, терористичні акти, бандитизм, катастрофи, аварії, вибухи, пожежі та інші події, унаслідок яких заподіяно значну матеріальну шкоду або сталася загибель людей, умисні вбивства, вчинені при обтяжуючих обставинах і в умовах неочевидності, кримінальні правопорушення, вчинені організованими групами та злочинними організаціями, службовими особами, які займають особливо відповідальне становище, народними депутатами України, суддями, керівниками правоохоронних органів і вчинені проти них, особливо тяжкі кримінальні правопорушення, вчинені іноземцями і проти них, а також стосовно журналістів у разі перешкоджання їхній законній професійній діяльності, про інші кримінальні правопорушення, які набули в суспільстві негативного резонансу.

  2.7. Викладати в указаних інформаціях обставини та ознаки кримінального правопорушення, за яким розпочато досудове розслідування, його кваліфікацію, дані про підозрювану особу, застосований запобіжний захід, заподіяну шкоду, найменування кримінального провадження та його реєстраційний номер.

  2.8. Керівникам органів прокуратури виїжджати на місце події за фактами кримінальних правопорушень, передбачених пунктом 2.6 цього наказу, забезпечивши якісне проведення огляду, організацію невідкладних першочергових слідчих (розшукових) і негласних слідчих (розшукових) дій.

  3. Нагляд за додержанням законів під час досудового розслідування, в тому числі у формі процесуального керівництва ним, участь у судовому провадженні та оскарженні судових рішень щодо кримінальних правопорушень:

  - віднесених до підслідності органів внутрішніх справ, Служби безпеки України, органів, що здійснюють контроль за додержанням податкового законодавства, крім тих, що підслідні спеціалізованим підрозділам у сферах транспорту, боротьби з організованою злочинністю і корупцією, покласти на керівників і підпорядкованих їм працівників прокуратур міст, районів, міжрайонних та прирівняних до них, відповідних підрозділів прокуратур обласного рівня та Головного управління з питань нагляду за додержанням законів у кримінальному провадженні Генеральної прокуратури України;

  - учинених неповнолітніми, за їх участю, особами, які не досягли віку притягнення до кримінальної відповідальності, а також інших (відповідно до компетенції), покласти на керівників і підпорядкованих їм працівників прокуратур міст, районів, міжрайонних та прирівняних до них, галузевих підрозділів з нагляду за додержанням прав і свобод дітей прокуратур обласного рівня та управління захисту прав і свобод дітей Генеральної прокуратури України. Процесуальне керівництво досудовим розслідуванням у зазначених категоріях кримінальних проваджень доручати прокурорам, на яких покладено обов'язок щодо захисту прав і свобод дітей. Забезпечити безумовне виконання вимог Кримінального процесуального кодексу України ( 4651-17 ) щодо особливостей досудового розслідування стосовно неповнолітніх, у тому числі його здійснення виключно спеціально уповноваженими слідчими;

  - у сфері транспорту — на прокурорів спеціалізованих прокуратур з нагляду за додержанням законів у транспортній сфері та галузеві підрозділи захисту прав і свобод громадян та інтересів держави, протидії корупції та злочинності у сфері транспорту прокуратур обласного рівня, Головного управління захисту прав і свобод громадян та інтересів держави, протидії корупції та злочинності у сфері транспорту Генеральної прокуратури України;

  - у сферах охорони навколишнього природного середовища і земельних відносин, що вчинені на річці Дніпро, її водосховищах, Дніпровсько-Бузькому лимані, їх водоохоронних зонах, прибережних захисних смугах, та на підприємствах, які здійснюють скиди в ці водні об'єкти, а також учинених працівниками піднаглядних екологічним прокурорам правоохоронних органів у цій сфері — на екологічних прокурорів або прокурорів відповідних галузевих підрозділів Дніпровської екологічної прокуратури;

  - у сфері боротьби з організованою злочинністю та корупцією — на підрозділи нагляду за додержанням законів спецпідрозділами та іншими органами, які ведуть боротьбу з організованою злочинністю і корупцією, прокуратур Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва і Севастополя, Генеральної прокуратури України;

  - віднесених до підслідності органів прокуратури, крім тих, що підслідні спеціалізованим підрозділам у сферах транспорту, боротьби з організованою злочинністю і корупцією та воєнній сфері, — на прокурорів міст, районів, районів у містах, міжрайонних прокурорів, галузеві підрозділи прокуратур обласного рівня з питань наглядової діяльності при проведенні досудового розслідування в органах прокуратури та Головне слідче управління і Головне управління з розслідування особливо важливих справ Генеральної прокуратури України;

  - передбачених статтями 402 — 421, 423 — 435 Кримінального кодексу України( 2341-14 ) та інших визначених відповідним наказом Генерального прокурора України випадках, — на спеціалізованих прокурорів з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері на правах обласних і міських та на галузевий підрозділ Генеральної прокуратури України.

  3.1. Контроль за якістю здійснення процесуального керівництва на стадії досудового розслідування та участі у судовому провадженні здійснювати керівникам органів прокуратури та галузевих підрозділів апаратів прокуратур усіх рівнів, які за розподілом обов'язків відповідають за відповідну ділянку роботи.

  4. Під час кримінального провадження прокурорам забезпечувати виконання вимог закону щодо додержання розумних строків, а також строків, прямо визначених Кримінальним процесуальним кодексом України ( 4651-17 ), з огляду на складність кримінального провадження, яка визначається з урахуванням кількості підозрюваних, обвинувачуваних і кримінальних правопорушень, обсягу та специфіки процесуальних дій, необхідних для забезпечення належної якості досудового розслідування. Принципово реагувати на факти порушення розумних строків.

  5. З метою виконання завдань кримінального провадження прокурорам, які здійснюють процесуальне керівництво досудовим розслідуванням, забезпечити інформування підозрюваного та потерпілого про їхнє право на примирення, підозрюваному — про право на угоду про визнання винуватості, роз'яснення механізму реалізації цих прав.

  6. Прокурорам усіх рівнів уживати заходів до покращання якості досудового розслідування.

  6.1. При вирішенні питань щодо погодження клопотань слідчих про проведення слідчих (розшукових) дій ретельно перевіряти наявність відповідних підстав.

  6.2. Невідкладно скасовувати незаконні постанови про закриття кримінальних проваджень, а також відновлювати незаконно зупинені досудові розслідування.

  6.3. Забезпечити надходження клопотань про продовження строку досудового розслідування у Генеральну прокуратуру України за 20 діб до закінчення відповідного строку, попередньо обговоривши їх на нарадах під головуванням прокурорів обласного рівня.

  6.4. Клопотання про продовження строку досудового розслідування прокурора або слідчого Генеральної прокуратури України надавати Генеральному прокурору України чи його заступнику за 10 діб до закінчення відповідних строків.

  6.5. Принципово реагувати на всі факти порушення вимог кримінального процесуального законодавства при проведенні слідчих (розшукових) дій.

  7. Керівникам органів прокуратури усіх рівнів за наявності підстав перевіряти обґрунтованість повідомлень про підозру, дотримання строків, прав і законних інтересів підозрюваних.

  7.1. При прийнятті рішення про закриття кримінального провадження, у якому особі повідомлено про підозру, упродовж п'яти днів направляти його керівнику органу прокуратури вищого рівня з мотивованим висновком.

  7.2. Прокурорам районів у містах такі провадження направляти через прокуратуру міста з районним поділом.

  7.3. Вживати заходів реагування щодо службових осіб, винних у порушенні вимог Кримінального процесуального кодексу України( 4651-17 ) чи Кримінального кодексу України( 2341-14 ), наслідком якого стало незаконне притягнення громадян до кримінальної відповідальності.

  7.4. У місячний строк такі провадження із затвердженим прокурором обласного рівня висновком і документами реагування (за їх наявності) надсилати до Генеральної прокуратури України.

  8. Керівникам органів прокуратури та галузевих підрозділів апаратів прокуратур усіх рівнів здійснювати контроль за законністю застосування заходів забезпечення кримінального провадження.

  8.1. Ураховувати, що запобіжний захід у виді тримання під вартою є винятковим, подавати клопотання про його застосування виключно у разі, якщо іншими запобіжними заходами неможливо забезпечити виконання підозрюваним покладених на нього процесуальних обов'язків чи запобігти передбаченим законом ризикам.

  8.2. Вживати заходів до запобігання незаконному адміністративному затриманню осіб, які підозрюються у вчиненні кримінального правопорушення.

  8.3. Забезпечувати неухильне дотримання прав підозрюваного, у тому числі припинення обмежень, яких він зазнав у зв'язку із застосуванням указаного запобіжного заходу, після закінчення дії відповідної ухвали суду або її скасування.

  8.4. У кожному випадку погодження клопотань про продовження строків тримання підозрюваних під вартою, якщо це пов'язано з неналежним виконанням службових обов'язків, проводити відповідну перевірку, результати якої розглядати на оперативних нарадах.

  8.5. Матеріали, що стосуються заходів забезпечення кримінального провадження, зберігати в наглядових провадженнях.

  9. За наявності передбачених законом підстав порушувати перед судом питання про тимчасовий доступ до речей і документів з їх вилученням, арешт тимчасово вилученого майна.

  9.1. За необхідності, але не рідше одного разу на півріччя, перевіряти стан збереження речових доказів і схоронності тимчасово вилученого майна, достовірність та повноту записів у книгах їх обліку. Доручати проведення таких перевірок особисто керівникам органів досудового розслідування.

  9.2. За фактами неналежного зберігання речових доказів, що призвело до їх втрати, незаконного знищення, реалізації, технологічної переробки чи пошкодження, незбереження їх істотних ознак і властивостей, а також у випадках привласнення чи розтрати проводити перевірки та приймати рішення в порядку Кримінального процесуального кодексу України( 4651-17 ).

  10. Прокурорам, які здійснюють нагляд за додержанням законів під час досудового розслідування, перед погодженням клопотань про проведення негласних слідчих (розшукових) дій перевіряти відповідність наведених у них даних вимогам законів, матеріалам і фактичним обставинам кримінального провадження.

  10.1. Питання про погодження клопотань слідчих про проведення негласних слідчих (розшукових) дій або про відмову в їх погодженні вирішувати невідкладно.

 3. 10.2. У разі відмови в їх погодженні виносити постанову з викладенням мотивів такого рішення.
 4. 10.3. Перевіряти законність здійснення негласних слідчих (розшукових) дій, проведення яких не потребує дозволу слідчого судді або рішення прокурора, упродовж доби з часу отримання письмового повідомлення слідчого про їх проведення.

 5. 10.4. У разі необґрунтованого прийняття таких рішень слідчим надавати вказівки про їх припинення.
 6. 10.5. Погодження клопотань про продовження строків проведення негласних слідчих (розшукових) дій здійснювати після ретельного вивчення результатів проведених раніше таких заходів і лише за наявності додаткових відомостей, що дають підстави для цього.

  10.6. У разі відсутності потреби в продовженні проведення негласних слідчих (розшукових) дій вживати заходів до їх припинення.

  10.7. Реєструвати клопотання, постанови про проведення негласних слідчих (розшукових) дій відповідно до правил таємного діловодства.

  10.8. Дотримуватися вимог режиму таємності, вживати заходів щодо забезпечення захисту від розголошення даних про факт, методи проведення негласних слідчих (розшукових) дій, відомостей про особу, місце чи річ, щодо яких проводяться такі дії.

  11. Неупереджений та об'єктивний розгляд скарг учасників кримінального провадження на рішення та дії працівників органів досудового розслідування, у тому числі скарг підозрюваного, обвинуваченого, потерпілого на недотримання розумних строків слідчим, прокурором.

  11.1. Прокурорам та слідчим прокуратури, рішення, дії чи бездіяльність яких оскаржуються в судовому порядку, брати участь у розгляді таких скарг. При підготовці до участі в судовому засіданні вирішувати питання щодо наявності підстав для скасування оскаржуваних рішень самостійно.

  11.2. У разі надходження до органів прокуратури України скарг учасників кримінального провадження, звернень депутатів усіх рівнів, інших осіб, у яких оскаржуються рішення, дії чи бездіяльність слідчого або прокурора, крім тих, що віднесені до компетенції вищестоящих прокурорів, роз'яснювати судовий порядок оскарження.

  12. Керівникам органів прокуратури усіх рівнів та прокурорам, які здійснюють процесуальне керівництво, вживати заходів до підвищення відповідальності керівників органів досудового розслідування.

  12.1. Принципово реагувати на неналежне виконання процесуальних повноважень щодо контролю за законністю дій слідчих, за якісним розслідуванням і розкриттям злочинів.

  12.2. Використовувати передбачене статтею 30 Закону України "Про прокуратуру"( 1789-12 ) право надання доручень щодо проведення перевірок.

  13. Прокурорам усіх рівнів вживати заходів до забезпечення достовірності статистичних даних у кримінальному провадженні.

  14. Забезпечувати участь прокурора в судовому провадженні з розгляду обвинувальних актів, крім випадків, передбачених законом, клопотань про звільнення осіб від кримінальної відповідальності, застосування, продовження, зміни або припинення примусових заходів медичного та виховного характеру, виконання вироку суду іноземної держави або його приведення у відповідність із законодавством України, вирішення питань, пов'язаних з виконанням судових рішень, відновлення втрачених матеріалів кримінального провадження.

  14.1. У судовому провадженні в першій інстанції брати участь прокурору, групі прокурорів, які здійснюють процесуальне керівництво, або у разі їх заміни, іншим прокурорам відповідно до вимог закону.

  14.2. Участь у судових засіданнях брати у форменому одязі, дотримуватися прокурорської етики, сприяти підвищенню авторитету та позитивного іміджу органів прокуратури.

  15. У судовому розгляді кримінальних проваджень здійснювати свої повноваження щодо підтримання державного обвинувачення, відмови від підтримання державного обвинувачення, зміни його або висунення додаткового обвинувачення, оскарження судових рішень, інші повноваження на стадіях провадження в суді першої інстанції та з перегляду судових рішень відповідно до вимог кримінального процесуального закону.

  16. У підготовчому судовому засіданні думка прокурора щодо можливості затвердження угоди, закриття провадження, направлення обвинувального акта, клопотання про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру до відповідного суду для визначення підсудності, призначення судового розгляду кримінального провадження повинна бути об'єктивною, ґрунтуватися на матеріалах провадження та нормах закону.

  16.1. При вирішенні судом питань, пов'язаних з підготовкою до судового розгляду, заявляти клопотання, зокрема про здійснення судових викликів осіб до суду для допиту та витребування речей чи документів, долучення документів і матеріалів, що мають значення для кримінального провадження. За наявності підстав клопотати про обрання, зміну чи скасування заходів забезпечення кримінального провадження, в тому числі запобіжного заходу, обраного щодо обвинуваченого, висловлювати думку щодо клопотань інших учасників судового провадження.

  16.2. Активно використовувати повноваження прокурора щодо вирішення питань, пов'язаних з підготовкою до судового розгляду.

  17. У випадку призначення судового розгляду судом присяжних при відборі присяжних використовувати право ставити їм питання, які можуть мати значення для їх відводу.

  18. Під час судового розгляду брати активну участь у з'ясуванні обставин кримінального правопорушення та перевірці їх доказами, об'єктивно і неупереджено оцінювати їх з точки зору належності, допустимості, достовірності. За необхідності клопотати про виклик до суду свідків, експертів, спеціалістів, дослідження додаткових доказів, застосування заходів забезпечення кримінального провадження або проведення слідчих (розшукових) дій.

  18.1. За наявності підстав подавати клопотання про визнання доказів недопустимими. Заперечувати проти необґрунтованих клопотань сторони захисту та потерпілого з цього питання.

  18.2. При виконанні процесуальних функцій реагувати на будь-які порушення закону, що обмежують права учасників судового провадження.

  19. За наявності підстав ініціювати під час судового провадження укладення угоди про визнання винуватості. У разі ініціювання обвинуваченим чи потерпілим укладення угоди про примирення роз'яснювати механізм його реалізації та не чинити перешкод в укладенні угоди.

  19.1. Угоду про визнання винуватості попередньо узгоджувати з керівником органу прокуратури. Копію угоди з його відміткою долучати до наглядового провадження.

  20. Сприяти суду в забезпеченні розумних строків судового провадження. Виключити випадки неявки у судові засідання прокурора без поважних причин. У разі неможливості участі в судовому засіданні заздалегідь письмово повідомляти суд про причину з пропозицією про відкладення засідання.

  20.1. У випадках неявки в судове засідання інших учасників судового провадження за наявності підстав заявляти клопотання про привід обвинуваченого чи про зміну йому запобіжного заходу на більш суворий, порушення судом питання про дисциплінарну відповідальність адвоката, накладення грошових стягнень на учасників судового провадження.

  20.2. У разі надання судом доручення органу досудового розслідування провести певні слідчі (розшукові) дії вживати заходів щодо своєчасного і повного виконання доручення, надання доступу до отриманих матеріалів учасникам судового провадження та надання їх суду у встановлений строк.

  21. За результатами судового розгляду давати належну правову оцінку як тим обставинам, що викривають, так і тим, що виправдовують обвинуваченого.

  21.1. У разі встановлення за результатами судового розгляду підстав для відмови від підтримання державного обвинувачення, зміни обвинувачення або висунення додаткового обвинувачення погоджувати відповідні процесуальні документи з керівником органу прокуратури, а в разі підтримання державного обвинувачення останнім — із прокурором вищого рівня.

  21.2. При зміні обвинувачення погоджувати новий обвинувальний акт, при висуненні додаткового обвинувачення вмотивовано клопотати про розгляд додаткового обвинувачення в одному провадженні з первісним обвинуваченням, при відмові від обвинувачення виносити відповідну мотивовану постанову.

  21.3. У разі здійснення повноважень у судовому розгляді групою прокурорів зазначені вище процесуальні документи підписувати старшому прокурору такої групи.

  21.4. При підтриманні державного обвинувачення групою прокурорів, до складу якої входять службові особи прокуратур різних рівнів, відповідні процесуальні документи погоджувати керівнику прокуратури вищого рівня.

  22. Готуючись до судових дебатів, складати письмові промови або їх тези, у яких викладати міркування щодо обсягу доведеного обвинувачення, оцінки доказів, застосування кримінального закону, призначення покарання та вирішення інших питань, передбачених статтею 368 Кримінального процесуального кодексу України( 4651г-17 ).

  22.1. При визначенні позиції щодо покарання суворо додержуватися вимог кримінального закону про його відповідність і справедливість з урахуванням характеру та ступеня суспільної небезпеки кримінального правопорушення, особи винного, обставин, які пом'якшують та обтяжують покарання, а також особи і поведінки потерпілого. У всіх передбачених законом випадках ставити перед судом питання про призначення додаткового покарання, застосування спеціальної конфіскації, відшкодування завданих правопорушеннями збитків та моральної шкоди.

  23. Не пізніше наступного дня після прийняття судового рішення надавати керівнику прокуратури довідку про результати судового розгляду для узгодження питання щодо необхідності оскарження судового рішення.

  23.1. У довідці зазначати відомості про позицію прокурора щодо повернення судом обвинувального акта, клопотання про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, можливості укладення угоди, закриття провадження, звільнення особи від кримінальної відповідальності, зміну, висунення додаткового або відмову від обвинувачення, позицію у судових дебатах, а також дані про постановлену судом ухвалу або ухвалений вирок з висновком про законність судового рішення та про наявність підстав для його оскарження.

  23.2. Довідку з висновком керівника прокуратури про законність судового рішення та з його копією поштою і електронним зв'язком у триденний строк після прийняття направляти до підрозділів, які здійснюють нагляд за додержанням законів у кримінальному провадженні прокуратур вищого рівня (у тому числі спеціалізованих).

  23.3. У разі здійснення повноважень у судовому розгляді групою прокурорів прокуратур різних рівнів довідку направляти керівнику прокуратури вищого рівня.

  23.4. У випадку неузгодженості позиції прокурора у провадженні та керівника прокуратури щодо необхідності оскарження судового рішення письмово звертатися до керівників прокуратур вищого рівня, уповноважених на подання апеляційної скарги, з вмотивованою пропозицією про її подання та долученням отриманої в суді копії рішення.

  24. Використовувати право отримання в суді копії запису судового засідання, зробленого за допомогою технічного засобу.

  25. Забезпечити оскарження незаконних судових рішень в апеляційному, касаційному порядку, за нововиявленими обставинами та до Верховного Суду України, повноту та якість поданих документів реагування.

  26. Копії апеляційних скарг поштою та електронним зв'язком не пізніше наступного дня після їх подання надсилати до підрозділу, який забезпечує участь в апеляційному провадженні.

  26.1. Копії касаційних скарг, заяв про перегляд судових рішень Верховним Судом України у такому ж порядку, що й апеляційні скарги, надсилати до Головного управління організації участі прокурорів у кримінальному провадженні в суді.

  26.2. Копії заяв про перегляд судових рішень за нововиявленими обставинами у такому ж порядку, що й апеляційні скарги, надсилати до підрозділів прокуратур вищого рівня, які забезпечують участь у відповідному провадженні.

  26.3. Прокурорам прокуратур районів у містах надсилати копії апеляцій, касаційних скарг, заяв про перегляд судових рішень Верховним Судом України та за нововиявленими обставинами також і до відповідних підрозділів прокуратур міст з районним поділом для здійснення контролю за їх якістю.

  27. Реалізовувати право подання заперечення на апеляційні та касаційні скарги інших учасників провадження протягом встановленого судами цих інстанцій строку та право зміни і доповнення апеляційної, касаційної скарг, відмови від них та від заяв про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами.

  27.1. Про випадки відмови від поданих документів реагування того ж дня повідомляти керівника прокуратури та підрозділ прокуратури вищого рівня, який забезпечує участь прокурора у відповідному провадженні із зазначенням мотивів прийняття такого рішення.

  28. У разі невиконання угоди про визнання винуватості звертатися до суду, який затвердив таку угоду, з клопотанням про скасування вироку.

  28.1. Участь прокурора у судовому провадженні за клопотаннями про скасування судом вироку у разі невиконання угод про примирення або про визнання винуватості вважати обов'язковою.

  29. Керівникам галузевих (у тому числі спеціалізованих) підрозділів прокуратур обласного рівня відповідно до визначених галузевими наказами повноважень забезпечити здійснення працівниками цих підрозділів методичного керівництва роботою закріплених прокуратур з питань участі прокурорів у кримінальних провадженнях в суді, оперативного контролю за своєчасним і повним виконанням управлінських рішень, надання фахової практичної допомоги працівникам закріплених прокуратур.

  29.1. Організувати вивчення судових рішень щодо їх законності протягом строків апеляційного оскарження, якості поданих підпорядкованими прокурорами апеляційних скарг та вжиття заходів до усунення недоліків при їх підготовці, за наявності підстав — підготовку проектів апеляційних скарг для їх подання прокурором обласного рівня чи його заступниками згідно з розподілом обов'язків.

  29.2. Надалі за необхідності забезпечувати своєчасне оскарження судових рішень у касаційному порядку, за нововиявленими обставинами та до Верховного Суду України. Організовувати підготовку проектів касаційних скарг та заяв про перегляд судових рішень.

  29.3. Копії касаційних скарг з долученням копій оскаржуваних рішень не пізніше наступного дня після їх подання поштою та електронним зв'язком надсилати до підрозділів Генеральної прокуратури України, які відповідно до цього наказу забезпечують участь у провадженні з перегляду судових рішень у касаційному порядку.

  29.4. Заяви про перегляд судових рішень Верховним Судом України вносити за підписом керівників Генеральної прокуратури України відповідно до розподілу обов'язків та вимог процесуального законодавства.

  29.5. Прокурорам обласного рівня за наявності підстав для внесення заяви про перегляд судових рішень Верховним Судом України не менш як за місяць до закінчення процесуального строку на внесення заяви надсилати до Генеральної прокуратури України мотивоване клопотання із долученням копій судових рішень. У разі пропуску строку з поважних причин надавати докази на їх підтвердження.

 7. 30. Участь у судовому провадженні з перегляду судових рішень забезпечувати:
 8. - в апеляційному порядку — працівникам підрозділів організації участі прокурорів у кримінальному провадженні в суді прокуратур обласного рівня, а також спеціалізованих підрозділів у сферах транспорту, захисту прав дітей, нагляду за додержанням законів у воєнній сфері відповідно до спеціалізації; за необхідності прокурорам, які подали апеляційну скаргу;

  - у касаційному порядку — працівникам Головного управління організації участі прокурорів у кримінальному провадженні в суді, а також Головного управління нагляду за додержанням законів у воєнній сфері та управління захисту прав і свобод дітей Генеральної прокуратури України відповідно до спеціалізації;

  - у судовому провадженні з перегляду судових рішень Верховним Судом України — працівникам Головного управління організації участі прокурорів у кримінальному провадженні в суді, Головного управління нагляду за додержанням законів у воєнній сфері та управління захисту прав і свобод дітей Генеральної прокуратури України відповідно до спеціалізації;

  - за нововиявленими обставинами — прокурорам, які подали заяву про такий перегляд, або службовим особам органів прокуратури вищого рівня.

  31. Заступникам Генерального прокурора України, прокурорам Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя і прирівняним до них прокурорам, їх заступникам за необхідності реалізовувати право на подання апеляційної чи касаційної скарги, заяви про перегляд судового рішення Верховним Судом України чи за нововиявленими обставинами, на доповнення, зміну або відмову від апеляційної чи касаційної скарги, заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами, внесених ними або прокурорами нижчого рівня, незалежно від їх участі у судовому провадженні.

  31.1. За результатами вивчення матеріалів проваджень працівникам підрозділів організації участі прокурорів у кримінальному провадженні в суді ініціювати відмову від указаних документів, їх зміну та доповнення до початку апеляційного, касаційного чи судового розгляду.

  32. Копії ухвали суду касаційної інстанції про відкриття касаційного провадження або про відмову у відкритті касаційного провадження, ухвали Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ про допуск справи до провадження або відмову в такому допуску, надіслану прокурору, який подав касаційну скаргу або заяву про перегляд судового рішення Верховним Судом України, надсилати упродовж доби до визначених вище підрозділів Генеральної прокуратури України, які забезпечують участь у відповідних провадженнях з перегляду судових рішень.

  33. Керівникам прокуратур і галузевих підрозділів прокуратур обласного рівня, Генеральної прокуратури України у межах своїх повноважень забезпечувати належне вивчення матеріалів кримінальних проваджень та участь прокурорів у їх розгляді судами відповідних інстанцій.

  33.1. За необхідності залучати до участі у такому розгляді прокурора, який брав участь у розгляді провадження судом першої інстанції.

  34. Керівникам підрозділів прокуратур обласного рівня та Генеральної прокуратури України, які беруть участь у відповідних провадженнях з перегляду судових рішень, доповідати про результати вивчення матеріалів справ і думку щодо законності оскаржуваних рішень заступнику прокурора обласного рівня або заступнику Генерального прокурора України відповідно до розподілу обов'язків. Складати письмові висновки з цих питань. Доповідати керівникам прокуратур про результати перегляду судами вищих інстанцій рішень в актуальних і резонансних справах. Про результати розгляду та зауваження щодо якості здійснення прокурорами своїх повноважень у судовому провадженні письмово інформувати підпорядкованих прокурорів.

  35. Не пізніше трьох днів з моменту ухвалення виправдувального вироку або закриття провадження за реабілітуючими підставами, а також про результати розгляду документів реагування на них судами вищих інстанцій повідомляти підрозділи організації участі прокурорів у кримінальному провадженні в суді та відповідно до компетенції галузеві підрозділи прокуратур вищого рівня.

  35.1. Галузевим підрозділам прокуратур обласного рівня відповідно до розподілу обов'язків у місячний строк із дня набрання законної сили вищезазначеними рішеннями складати вмотивовані висновки щодо якості здійснення прокурором повноважень у кримінальному провадженні з його початку до завершення із визначенням осіб, винних у порушенні конституційних прав громадян під час здійснення провадження.

  35.2. Прокурорам обласного рівня особисто затверджувати та надсилати вказані висновки з копіями судових рішень та документів реагування до Головного управління організації участі прокурорів у кримінальному провадженні в суді, а також до структурних підрозділів Генеральної прокуратури України відповідно до компетенції.

  35.3. Складені підрозділами Генеральної прокуратури України висновки щодо виправдувальних вироків за матеріалами кримінальних проваджень, направлених до суду Генеральною прокуратурою України, затверджувати заступникам Генерального прокурора України.

  35.4. Вирішувати питання про притягнення до передбаченої законом відповідальності службових осіб, винних у порушенні конституційних прав громадян та невжитті заходів щодо відновлення їх прав.

  36. У наглядовому провадженні накопичувати копії витягів з реєстру досудових розслідувань про реєстрацію кримінальних правопорушень, письмових повідомлень слідчих про початок досудового розслідування, всіх процесуальних рішень, прийнятих слідчим і прокурором у кримінальному провадженні, всіх клопотань слідчого, прокурора до слідчого судді та його рішень, обвинувальних актів та документів, які до них додаються відповідно до статті 291 Кримінального процесуального кодексу України( 4651в-17 ), супровідних листів про направлення до суду обвинувального акта, клопотання про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, письмові вказівки прокурора, скарги, заяви, листування та інші матеріали кримінального провадження, що не були відкриті відповідно до статті 290 Кримінального процесуального кодексу України( 4651в-17 ), а також записи про хід судового розгляду із зазначенням змісту досліджених судом доказів, копії клопотання про розгляд додаткового обвинувачення в одному провадженні з первісним обвинуваченням, обвинувального акта зі зміненим або додатковим обвинуваченням, постанови про відмову від підтримання державного обвинувачення, копію укладеної в судовому провадженні угоди, промову в судових дебатах, довідку про результати судового розгляду, копії судових рішень та документів прокурорського реагування на них, заперечень на скарги та заяви інших учасників судового провадження.

  37. Взаємовідносини із судами будувати в межах визначених повноважень згідно з чинним законодавством, пріоритету поваги до незалежності суду при здійсненні правосуддя.

  38. Відповідним підрозділам Генеральної прокуратури України, прокуратур обласного рівня перевіряти у підпорядкованих прокуратурах стан додержання вимог закону та цього наказу при здійсненні прокурорами повноважень у кримінальному провадженні. Надавати підпорядкованим прокурорам та слідчим практичну допомогу в організації розкриття особливо тяжких і тяжких злочинів, розслідуванні складних кримінальних проваджень, в організації прокурорського нагляду з наведених питань, підтриманні державного обвинувачення.

  39. Основними критеріями оцінки ефективності здійснення прокурором своїх повноважень у кримінальному провадженні визначити:

  - своєчасне вжиття заходів щодо захисту особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, поновлення порушених прав та інтересів, притягнення винних осіб до встановленої законом відповідальності, забезпечення повного відшкодування завданої кримінальними правопорушеннями шкоди;

  - виявлення причин вчинення кримінальних правопорушень і умов, що сприяли цьому, вжиття заходів до їх усунення;

  - додержання законності при реєстрації, вирішенні заяв і повідомлень про вчинені кримінальні правопорушення, або ті, що готуються, забезпечення достовірності обліку показників щодо стану злочинності та досудового розслідування;

  - забезпечення додержання вимог закону щодо швидкого, всебічного, повного, неупередженого розслідування, і судового розгляду кримінального правопорушення; своєчасне скасування незаконних рішень у кримінальних провадженнях;

  - обсяг, складність, категорію кримінального провадження, реальний внесок у дослідження його обставин, активність і професійну майстерність при доведенні перед судом обвинувачення, об'єктивність та повнота вжитих заходів до прийняття судом законного рішення, реагування на незаконні рішення, якість поданих апеляційних, касаційних скарг, заяв про перегляд судових рішень Верховним Судом України та за нововиявленими обставинами.

  40. Головним управлінням нагляду за додержанням законів у кримінальному провадженні та організації участі прокурорів у кримінальному провадженні в суді Генеральної прокуратури України у межах компетенції, іншим підрозділам Генеральної прокуратури України відповідно до спеціалізації аналізувати практику участі прокурорів у кримінальному провадженні. Виробляти єдині підходи до застосування норм кримінального та кримінального процесуального законів, готувати та надавати на розгляд науково-методичної ради при Генеральній прокуратурі України документи методичного характеру. Організовувати цю роботу в підпорядкованих прокуратурах.

  41. Заслуховувати на колегіях, нарадах звіти прокурорів, їх заступників, а також керівників галузевих підрозділів про роботу з нагляду за додержанням законів органами досудового розслідування, підтримання державного обвинувачення, результати перевірок з цих питань у підпорядкованих прокуратурах.

  Контроль за виконанням наказу покласти на заступників Генерального прокурора України згідно з розподілом обов'язків.

  Наказ надіслати прокурорам Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва і Севастополя, прокурорам регіонів з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері, Дніпровському екологічному прокурору, прокурорам міст, районів, міжрайонним і прирівняним до них прокурорам, Національній Академії прокуратури України та довести до відома прокурорсько-слідчих працівників.

  Накази Генерального прокурора України від 19 вересня 2005 року № 4гн( v0004900-05 ) "Про організацію прокурорського нагляду за додержанням законів органами, які проводять дізнання та досудове слідство" та № 5гн( v0005900-05 ) "Про організацію участі прокурорів у судовому розгляді кримінальних справ та підтримання державного обвинувачення" вважати такими, що втратили чинність.

  Генеральний прокурор України державний радник юстиції України

  В. Пшонка

  {Текст взято з сайту Генеральної прокуратури України http://www.gp.gov.ua/}

  Юридичний портал Справедливість

  Рейтинг: 4.8/5, основан на 25 голосах.

  Возможно, это Вас заинтересует

  Президент Польщі відвідає Україну

  На запрошення Президента України Віктора Януковича 20-21 вересня 2012 року Президент Республіки Польща Броніслав Коморовський відвідає Україну з державним візитом. Про це поінформував глава Адміністрації ...

  Про офіційні курси гривні до іноземної валюти, Національний банк України

  Національний банк України 30.08.2013 встановлює такі офіційні курси гривні до іноземної валюти* Код цифровий Код літерний Кількість одиниць Назва валюти Офіційний курс

  В Одесі медиків притягнуть до відповідальності за загибель тримісячної дитини

  Комісія, яка розслідувала загибель тримісячної дитини у відділенні реанімації дитячої лікарні N1 ім. Б. Я. Рєзніка в Одесі, дійшла висновку, що смерть дитини можна було відвернути: не проведене ...

  В.Кличко намерен через суд отменить решения парламента, принятые чужими карточками

  Партия «УДАР» намерена обжаловать решения Верховного Совета Украины, которые были приняты с помощью голосования народных депутатов чужими карточками. Об этом сегодня на брифинге заявил лидер ...

  05145472d80649777fc2d927daedc5fb