КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 2а-13408/12/2670 Головуючий у 1-й інстанції: Шейко Т.І.
Суддя-доповідач: Федорова Г. Г.
УХВАЛА
Іменем України
"08" жовтня 2012 р. м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого судді: суддів: секретаря: за участю:Федорової Г.Г., Вівдиченко Т.Р., Федотова І.В., Павленко Т.А., представника відповідача -Сехіної К.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою Політичної партії Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина»в особі представника: уповноваженої особи партії Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина»в одномандатному виборчому окрузі № 215 Лігай Анни Сергіївни на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 03 жовтня 2012 року по справі за адміністративним позовом Політичної партії Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина» в особі представника: уповноваженої особи партії Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина»в одномандатному виборчому окрузі № 215 Лігай Анни Сергіївни до Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 215 про визнання незаконною та скасування постанови та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
01 жовтня 2012 року Політична партія Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина»в особі представника: уповноваженої особи партії Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина»в одномандатному виборчому окрузі № 215 Лігай Анни Сергіївни звернулася до Окружного адміністративного суду м. Києва із позовом до Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 215, в якому, з урахуванням уточнених позовних вимог, просила:
- визнати незаконною та скасувати постанову Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 215 від 26.09.2012 року № 17 «Про утворення дільничних виборчих комісій звичайних та спеціальних виборчих дільниць одномандатного виборчого округу № 215 з виборів народних депутатів України 28 жовтня 2012 року»;
- зобов'язати Окружну виборчу комісію з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 215 здійснити розподіл керівних посад у дільничних виборчих комісіях з урахуванням рівномірності територіального розподілу між представниками кожного суб'єкта подання та ухвалити постанову про утворення дільничних виборчих комісій звичайних та спеціальних виборчих дільниць одномандатного виборчого округу № 215 з виборів народних депутатів України 28 жовтня 2012 року з урахуванням розподілу керівних посад у дільничних виборчих комісіях між представниками суб'єктів подання з додержанням принципу територіальної рівномірності.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 03 жовтня 2012 року в задоволенні адміністративного позову Політичної партії Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина»відмовлено.
Уповноважена особа партії Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина»в одномандатному виборчому окрузі № 215 Лігай Анни Сергіївни, не погоджуючись з прийнятим рішенням суду, звернулася з апеляційною скаргою, в якій зазначає, що оскаржувана постанова суду не відповідає вимогам матеріального та процесуального права, а саме, судом першої інстанції неповно з'ясовано та не доведено обставини, що мають значення для справи, висновки суду першої інстанції не відповідають обставинам справи, в зв'язку з чим просить постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нове рішення, яким задовольнити заявлені позовні вимоги.
Представник політичної партії Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина»та уповноважена особа партії Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина»в одномандатному виборчому окрузі № 215 Лігай Анни Сергіївни, будучи належним чином повідомлені про дату, час та місце апеляційного розгляду справи, в судове засідання не з'явилися.
Заслухавши в судовому засіданні суддю-доповідача, пояснення учасників процесу, які з'явилися в судове засідання, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду -без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Згідно ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Судом першої інстанції встановлено, що 26.09.2012 року, розглянувши подання депутатських фракцій про сформування та реєстрацію яких у Верховній Раді України шостого скликання було оголошено на пленарному засіданні: фракції Партії регіонів у Верховній Раді України; фракції «Блок Юлії Тимошенко «Батьківщина»; фракції Блоку «НАША УКРАЇНА «НАРОДНА САМООБОРОНА»: «Народний Союз Наша Україна», Політична партія «Вперед. Україно», «Народний Рух України, Українська Народна Партія, Українська республіканська партія «Собор», Партія Християнсько-Демократичний Союз, Європейська партія України, Громадянська партія «ПОРА», Партія захисників Вітчизни; фракції Комуністичної партії України; фракції Народної Партії у Верховній Раді України щодо кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з виборів народних депутатів України 28 жовтня 2012 року, а також відповідні подання політичних партій суб'єктів виборчого процесу, кандидатури від яких до складу дільничних виборчих комісій включаються за результатами жеребкування, проведеного Окружного виборчою комісією № 215 від 21.09.2012 року, окружна виборча комісія № 215 постановила утворити дільничні виборчі комісії одномандатного виборчого округу № 215 з виборів народних депутатів України 28 жовтня 2012 року згідно з додатками 1-79.
Відмовляючи в задоволення адміністративного позову Політичної партії Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина»суд першої інстанції виходив з того, що неправомірність прийнятої постанови позивачем доведена не була. Колегія суддів з висновком суду першої інстанції погоджується виходячи з наступного.
Основні засади, організацію і порядок проведення виборів народних депутатів визначає Закон України «Про вибори народних депутатів України»від 17.11.2011 року № 4061-VI.
Відповідно до ч. 1 ст. 28 Закону України «Про вибори народних депутатів України», дільнична виборча комісія утворюється відповідною окружною виборчою комісією не пізніш як за тридцять один день до дня голосування у складі голови, заступника голови, секретаря та інших членів комісії.
Згідно ч. 4 ст. 28 Закону України «Про вибори народних депутатів України», право подання кандидатур до складу дільничних виборчих комісій мають суб'єкти подання, зазначені у частині другій статті 27 цього Закону, та кандидати у депутати у відповідному одномандатному окрузі.
Суб'єктами подання кандидатур до складу окружних виборчих комісій є: політична партія, депутатська фракція якої зареєстрована в Апараті Верховної Ради України поточного скликання; політичні партії - суб'єкти виборчого процесу (ч. 2 ст. 27 Закону України «Про вибори народних депутатів України»).
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 31 Закону України «Про вибори народних депутатів України», окружна виборча комісія утворює дільничні виборчі комісії відповідно до цього Закону, крім випадку, передбаченого у частині тринадцятій статті 28 цього Закону.
До складу дільничної виборчої комісії звичайної чи спеціальної виборчої дільниці, за винятком випадків, передбачених частиною дванадцятою цієї статті, обов'язково включаються (за наявності відповідного подання) по одному представнику суб'єкта подання, зазначеного у пункті 1 частини другої статті 27 цього Закону. Не більше ніж по одному представнику від суб'єктів подання, зазначених у пункті 2 частини другої статті 27 цього Закону, та кандидатів у депутати у відповідному одномандатному окрузі включаються до складу дільничної виборчої комісії шляхом жеребкування, що проводиться окружною виборчою комісією не пізніш як на третій день після закінчення строку внесення подань, зазначених у частині шостій цієї статті, в порядку, визначеному Центральною виборчою комісією (ч. 5 ст. 28 Закону України «Про вибори народних депутатів України»).
На виконання вимог ч. 5 ст. 28, ч. 9 ст. 29, пп. 2 п. 4 розділу XV Закону України «Про вибори народних депутатів України», постановою Центральної виборчої комісії від 17.05.2012 року № 88 (із змінами і доповненнями, внесеними постановою Центральної виборчої комісії від 13.09.2012 року № 895) встановлено Порядок проведення жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з виборів народних депутатів України (далі -Порядок № 88), який визначає процедуру проведення жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з виборів народних депутатів України.
Згідно п. 11 Порядку № 88, для проведення жеребкування окремо для кожної дільничної виборчої комісії складається у вигляді таблиці список кандидатур, які відповідають вимогам Закону та можуть бути включені до її складу шляхом жеребкування. До такого списку включаються кандидатури із зазначенням порядкового номера кожної з них, визначеного за датою та часом надходження подання до окружної виборчої комісії (для виборчих комісій звичайних, спеціальних виборчих дільниць) або до Центральної виборчої комісії (для дільничних виборчих комісій закордонних виборчих дільниць), їх прізвищ, власних імен (усіх власних імен), по батькові (за наявності), суб'єкта їх подання (для політичної партії - її повна назва, для кандидата у депутати у відповідному одномандатному виборчому окрузі - прізвище, власне ім'я (усі власні імена), по батькові (за наявності).
Пунктом 15 Порядку № 88 встановлено, що згідно із встановленою жеребкуванням черговістю визначається послідовність включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій.
Особи, що внесені до списків кандидатур до складу дільничних виборчих комісій під номерами, зазначеними у відомості, підлягають включенню до складу дільничних виборчих комісій у черговості, визначеній жеребкуванням.
Згідно п. 16 Порядку № 88, жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій завершується після заповнення вакантних місць у всіх дільничних виборчих комісіях.
Відповідно до ч. 10 ст. 28 Закону України «Про вибори народних депутатів України», кожний суб'єкт подання кандидатур до складу дільничних виборчих комісій має право на пропорційну частку кожної категорії керівних посад у дільничних виборчих комісіях окремо малих, середніх, великих виборчих дільниць у межах виборчого округу, яка залежить від кількості кандидатур від відповідних суб'єктів подання, включених до складу дільничних виборчих комісій. Частка керівних посад для кожного суб'єкта подання у кожній категорії виборчих дільниць у межах виборчого округу визначається відповідно до кількості кандидатур, включених від цього суб'єкта подання до складу виборчих комісій кожної категорії виборчих дільниць, у відношенні до загальної кількості осіб, включених до складу виборчих комісій відповідної категорії виборчих дільниць.
Розподіл керівних посад між суб'єктами подання кандидатур до складу дільничних виборчих комісій у межах часток, визначених відповідно до цієї частини, визначається окружною виборчою комісією у порядку, встановленому Центральною виборчої комісією.
Процедуру розподілу керівних посад у дільничних виборчих комісіях з виборів народних депутатів України звичайних, спеціальних та закордонних виборчих дільниць між суб'єктами внесення подань кандидатур до складу цих комісій визначає Порядок розподілу керівних посад у дільничних виборчих комісіях з виборів народних депутатів України між суб'єктами подання кандидатур до складу цих комісій, затверджений постановою Центральної виборчої комісії від 17.05.2012 року № 89 (далі -Порядок № 89).
Пунктом 1.3. Порядку № 89 визначено, що частка керівних посад для кожного суб'єкта подання у кожній категорії виборчих дільниць (звичайних та спеціальних) у межах одномандатного виборчого округу визначається відповідно до кількості кандидатур, включених від цього суб'єкта подання до складу виборчих комісій кожної категорії звичайних та спеціальних виборчих дільниць, у відношенні до загальної кількості осіб, включених до складу дільничних виборчих комісій відповідної категорії виборчих дільниць.
Згідно п. 1.4. Порядку № 89, пропорційна частка кожної категорії керівних посад у дільничних виборчих комісіях окремо малих, середніх та великих звичайних та спеціальних виборчих дільниць для суб'єктів подання, кандидатури від яких включені до складу відповідних комісій, визначається у такій послідовності:
1) обчислюється кількість кандидатур, включених до складу дільничних виборчих комісій кожного виду виборчих дільниць, окремо від кожного суб'єкта подання (позначається літерою "B"), та загальна кількість кандидатур, включених до складу дільничних виборчих комісій кожного виду виборчих дільниць від усіх суб'єктів подання, що дорівнює сумі всіх "B" (позначається літерою »);
2) визначається кількість кожної категорії керівних посад у складі дільничних виборчих комісій окремо малих, середніх та великих виборчих дільниць, що підлягають розподілу між суб'єктами подання (позначається літерою »), як різниця між загальною кількістю дільничних виборчих комісій окремого виду виборчих дільниць та кількістю дільничних виборчих комісій того ж самого виду виборчих дільниць, до складу яких кандидатури від суб'єктів подання не включено (при цьому для малих виборчих дільниць отримана обчислювальна кількість посад заступників голів дільничних виборчих комісій може зменшуватися на число дільниць, де кількість виборців не перевищує п'ятдесяти осіб, у складі яких посада заступника голови комісії може не передбачатися);
3) пропорційна частка (позначається літерою ») кожної категорії керівних посад від кожного суб'єкта подання - голів, заступників голів та секретарів у дільничних виборчих комісіях окремо малих, середніх та великих виборчих дільниць обчислюється за формулою:
A = (B : C) х D.
Відповідно до визначеної за вказаною формулою пропорційної частки для кожного суб'єкта подання встановлюється кількість посад голів, заступників голів та секретарів, що виділяються суб'єкту подання у складі дільничних виборчих комісій відповідного виду звичайних та спеціальних виборчих дільниць. З отриманого числа визначаються ціла та дробова його частини (п. 1.5. Порядку № 89).
Відповідно до п. 1.6. Порядку № 89 визначено, що рішення про призначення на керівні посади в кожній дільничній виборчій комісії звичайної та спеціальної виборчої дільниці приймається окружною виборчою комісією під час утворення дільничних виборчих комісій, що оформлюється однією постановою окружної виборчої комісії.
При цьому голова, заступник голови та секретар дільничної виборчої комісії повинні бути представниками різних суб'єктів подання.
Під час визначення керівних посад суб'єктам подання забезпечується приблизна рівномірність територіального розподілу посад, отриманих представниками кожного суб'єкта подання.
З огляду на наведене випливає два основні принци здійснення розподілу керівних посад між суб'єктами подання, а саме: голова, заступник голови та секретар комісії не повинні бути представниками одного суб'єкту подання та має бути забезпечена приблизна рівномірність територіального розподілу посад.
Колегією суддів встановлено, що 21.09.2012 року на засіданні окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 215 у м. Києві відбулось жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з виборів народних депутатів України. Результати жеребкування позивачем не оскаржувалися.
26 вересня 2012 року, за результатами жеребкування, окружна виборча комісія з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 215 постановила утворити дільничні виборчі комісії одномандатного виборчого округу № 215 з виборів народних депутатів України 28 жовтня 2012 року згідно з додатками 1-79.
Колегією суддів встановлено, що у вищевказаному одномандатному виборчому окрузі було утворено чотири малі спеціальні виборчі дільниці, одна середня виборча дільниця та сімдесят чотири великі виборчі дільниці.
На даний час керівниками дільничних виборчих комісій проведені перші засідання, члени дільничних комісій приведені до присяги і дільничні комісії приступили до виконання покладених на них повноважень.
При цьому, позивачем у позовній заяві не надано жодних доказів та не наведено жодних конкретних фактів того, що розподіл керівних посад хоча б у одній виборчій комісії здійснювався за іншою формулою чи без дотримання принципу рівномірності розподілу керівних посад між суб'єктами подання.
Таким чином, з огляду на вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку, що постанова Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 215 від 26.09.2012 року № 17 «Про утворення дільничних виборчих комісій звичайних та спеціальних виборчих дільниць одномандатного виборчого округу № 215 з виборів народних депутатів України 28 жовтня 2012 року»прийнята відповідно до Закону України «Про вибори народних депутатів України», п. 1.6 Порядку розподілу керівних посад у дільничних виборчих комісіях з виборів народних депутатів України між суб'єктами подання кандидатур до складу цих комісій, затвердженого постановою Центральної виборчої комісії від 17.05.2012 року № 89 та є правомірною, а тому позовні вимоги позивача до задоволення не підлягають.
Згідно зі ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 198 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду без змін.
З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку та прийняв законне і обґрунтоване рішення, з дотриманням норм матеріального і процесуального права. Доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують, а тому підстав для скасування постанови Окружного адміністративного суду м. Києва від 03 жовтня 2012 року не вбачається.
Керуючись ст. ст. 172, 177, 195, 196, 198, 200, 205, 206 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Політичної партії Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина»в особі представника: уповноваженої особи партії Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина»в одномандатному виборчому окрузі № 215 Лігай Анни Сергіївни на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 03 жовтня 2012 року -залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 03 жовтня 2012 року -залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя Федорова Г. Г.
Судді: Вівдиченко Т.Р.
Федотов І.В.