Справа № 2-а-0805-5565/2011
ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21.12.2012 м.Вільнянськ
Вільнянський районний суд Запорізької області у складі: головуючий суддя –Кофанов А.В., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Вільнянської районної державної адміністрації Запорізької області про визнання дій протиправними та стягнення допомоги, -
в с т а н о в и в :
Позивач звернувся до суду з позовом до УПСЗН Вільнянської райдержадміністрації, в якому вимагав стягнути з відповідача одноразову щорічну допомогу на оздоровлення згідно ст.48 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", у розмірі п'яти мінімальних заробітних плат за період 2008-2011 років, з урахуванням раніше сплачених сум, та визнати при цьому протиправними дії відповідача щодо неповної сплати такої допомоги.
Ухвалою від 16.09.2011 року позовна заява в частині вимог, що стосуються періоду часу з 01.01.2008 року по 15.03.2011 року, залишена без розгляду; судовому розгляду підлягають вимоги, що стосуються періоду часу з 16.03.2011 року.
Як зазначив позивач у своєму позові, він є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, віднесена до 2-ї категорії, та відповідно до ст.48 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", йому має сплачуватися щорічна допомога на оздоровлення, у розмірі п'яти мінімальних заробітних плат; проте відповідач сплачує цю допомогу у менших розмірах. Позивач вказав, що Законами України "Про Державний бюджет України на 2004 рік" та "Про Державний бюджет України на 2007 рік" встановлювалися зменшені розміри цієї допомоги, проте рішеннями Конституційного Суду України від 01.12.2004 року та від 09.07.2007 року відповідно ці зміни були визнані неконституційними. Враховуючи наведене, позивач звернувся до суду з позовом за захистом своїх прав.
Представник відповідача позов не визнав, надав до суду письмові заперечення, згідно яких мінімальний розмір заробітної плати не застосовується як розрахункова величина для визначення розмірів допомоги, компенсаційних та інших виплат. Крім того, представник відповідача зазначив, що розмір допомоги визначений постановою КМУ № 836 від 26.07.1996 року "Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а УПСЗН не органом, який визначає розмір такої допомоги. Враховуючи наведені доводи, представник відповідача просить у позові відмовити.
Суд, дослідивши подані йому докази, вважає, що підстав для задоволення позову немає.
Згідно посвідчення, наявного в матеріалах справи, позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та віднесений до 2-ї категорії.
Згідно ч.4 ст.48 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", щорічна допомога на оздоровлення учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2-ї категорії сплачується у розмірі п'яти мінімальних заробітних плат
Разом з цим, згідно ч.1 ст.2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Як свідчить лист УПСЗН Вільнянської райдержадміністрації, на момент подання позову (16.09.2011 року) позивач допомогу на оздоровлення у 2011 році ще не отримав, її виплату здійснено у грудні 2011 року, який на даний момент ще не закінчився. За змістом Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", ця допомога на оздоровлення може бути сплачена в будь-який час протягом року.
Таким чином, з огляду на положення ч.1 ст.2 КАС України, вимоги позивача, що стосуються періоду 2011 року, який ще не закінчився, є передчасними, що не перешкоджає йому звернутися до суду з аналогічними вимогами після закінчення 2011 року.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 2, 4, 8-10, 70, 86, 159-163 КАС України, суд
п о с т а н о в и в :
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Вільнянської районної державної адміністрації Запорізької області про визнання дій протиправними та стягнення допомоги –відмовити.
Постанова підлягає негайному виконанню, але може бути оскаржена протягом десяти днів шляхом подання апеляційної скарги до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Вільнянський районний суд Запорізької області.
Суддя А.В. Кофанов
Постанова набула чинності має силу Закону України та підлягає виконанню.
Суддя:ОСОБА_2
Оригінал постанови знаходиться в матеріалах адміністративної справи Справа № 2-а-0805-5565/2011 в архіві Вільнянського районного суду Запорізької області.
21.12.2012