ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 2-а-7575/11
21.11.2012 року м. Сімферополь
Центральний районний суд м. Сімферополя Автономної Республіки Крим у складі:
головуючого, судді: Заболотної Н.М.,
при секретарі - Земляної Т.Е.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Київському районі м. Сімферополя АР Крим про визнання дій протиправними, зобов’язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
11.10.2011 року ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного Фонду України в Центральному районі м. Сімферополя АР Крим про визнання дій протиправними щодо відмови у перерахунку пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії; зобов’язання відповідача здійснити перерахунок і виплату пенсії відповідно до вимог Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, мотивуючи позовні вимоги тим, що вона після призначення пенсії продовжував працювати та в 2011 році набув право на проведення перерахунку розміру пенсії у зв’язку з збільшенням розміру страхового стажу. В червні 2011 року вона звернулася до відповідача за перерахунком пенсії. Проте, відповідач зробив перерахунок лише за стажем, а за заробітною платою у перерахунку відмовив, посилаючись, що середній показник для перерахунку береться за 2007 рік, у зв’язку з чим проведення перерахунку за заробітною платою є недоцільним. Позивач, посилаючись на ч.4 ст. 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", вважає такі дії позивача неправомірними і такими, що грубо порушують його права.
В судове засідання сторони не з’явилися, про день, час та місце судового засідання повідомлені належним чином. Письмових заперечень проти позову не надано.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази у їх сукупності, суд дійшов до висновку, що позов не підлягає задоволенню за наступних підстав.
Відповідно до ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб’єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Стаття 6 КАС України передбачає, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб’єкта владних повноважень порушенні її права, свободи або інтереси.
Відповідно до ч. 2, 3 ст. 11 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Кожна особа, яка звернулася за судовим захистом, розпоряджається своїми вимогами на свій розсуд.
ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, є пенсіонером за віком, що підтверджується пенсійним посвідченням (а.с.10), і знаходиться на обліку у відділі пенсійного забезпечення Управління Пенсійного Фонду України в Центральному районі м. Сімферополя АР Крим.
Позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії. Згідно заяви перерахунок пенсії здійснений відповідачем за стажем, у перерахунку по заробітній платі відмовлено у зв’язку з недоцільністю, оскільки перерахунок проводиться із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, що мав місце у 2007 році, тобто 1197,91 грн..
З 1 січня 2004 року набрав чинності Закон України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року №1058-4, який відповідно до його преамбули визначає принципи, засади і механізм функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій.
Відповідно до ст.40 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 № 10-рп/2008, передбачено проведення перерахунків пенсії з урахуванням страхового стажу, набутого після її призначення та із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено внески, та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
Статтею 42 вказаного Закону визначено, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за період страхового стажу, зазначеного в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацем третім частини першої статті 40 цього Закону.
Перерахунок пенсій у зв’язку із збільшенням середньої заробітної плати працівників, зайнятих в галузях економіки України та її страхового стажу регулюється статтею 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», частина 4 якої передбачає, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніше як через 2 роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсій. Перерахунок пенсій здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу зазначені в частині 1 статті 40 цього Закону.
Така редакція існує після визнання неконституційними змін, внесених підпунктом «б» підпункту 10 пункту 35 Розділу 2 Закону України від 28.12.2008 року за № 107-6 і визнаних такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 № 10-рп/2008.
Аналіз відновленої (діючої) норми абзацу 3 частини 4 статті 42 Закону №1058 доводить, що перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходи), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.
Тобто, правила частини першої статті 40 при перерахунку пенсії, застосовуються виключно з метою визначення періоду страхового стажу, за який може бути обчислена заробітна плата (дохід).
Частина друга норм зазначеної статті передбачає, формулу обчислення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії згідно якої середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії використовується виключно для призначення пенсії.
Відповідно до пункту б статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема форми і види пенсійного забезпечення. Такими є Закон України «Про пенсійне забезпечення» від 5.11.1991 року за №1788-12 та Закон України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» за №1058 від 09.07.2003 року.
З огляду на зазначене, та керуючись положеннями принципу законності закріпленого в ст. 9 КАС України, правові підстави для здійснення перерахунку пенсії позивачу із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників зайнятих у галузях економіки України, за рік, що передує перерахунку пенсії відсутні.
Останній із наведених показників застосовується виключно для призначення пенсії, застосування його для перерахунку пенсії є безпідставним, а тому в позові слід відмовити.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 6-15, 94, 158-163 Кодексу Адміністративного Судочинства України, ст.ст.3,19,22 Конституції України, Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 5.11.1991 року за №1788-12 та Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» за №1058 від 09.07.2003 року, суд,
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Центральному районі м. Сімферополя АР Крим про визнання дій протиправними, зобов’язання вчинити певні дії - відмовити.
На постанову може бути подана апеляція в Севастопольський апеляційний адміністративний суд через Центральний районний суд м. Сімферополя у порядку ст. 186 КАС України шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів після проголошення постанови.
Суддя