КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про повернення позовної заяви
13 жовтня 2012 року 2а-4830/12/1070
Суддя Київського окружного адміністративного суду Спиридонова В.О., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12 до окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України в одномандатному виборчому окрузі №98 про визнання протиправним та скасування рішення,
в с т а н о в и в:
13.10.2012 о 14 годині 10 хвилин до Київського окружного адміністративного суду звернулись ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12 (далі - позивачі) з позовом до окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України в одномандатному виборчому окрузі №98 (далі -відповідач) про визнання протиправною та скасування постанови №19 від 08.10.2012 «Про дострокове припинення повноважень членів дільничних виборчих комісій»(далі -спірне рішення), якою на підставі статті 37 Закону України «Про вибори народних депутатів України»(далі -Закон про вибори) достроково припинено повноваження членів дільничних виборчих комісій, в тому числі позивачів.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 107 Кодексу адміністративного судочинства України (далі -КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує чи подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність та відповідно до частини другої цієї статті відкриває провадження в адміністративній справі, якщо відсутні підстави, зокрема, для повернення позовної заяви.
Частиною дев'ятою статті 108 Закону про вибори передбачено, що рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, членів цих комісій, органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, засобів масової інформації, підприємств, установ, організацій, їхніх посадових та службових осіб, творчих працівників засобів масової інформації, кандидатів, їхніх довірених осіб, партій, їхніх посадових осіб та уповноважених осіб, офіційних спостерігачів, що порушують законодавство про вибори, можуть бути оскаржені до суду в порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України.
У свою чергу, особливості провадження у справах щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій, визначенні у статті 172 КАС України.
Так, відповідно до частини першої даної норми право оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій мають суб'єкти відповідного виборчого процесу (крім виборчої комісії), а також ініціативна група референдуму, інші суб'єкти ініціювання референдуму.
Відповідно до статті 12 Закону про вибори суб'єктами виборчого процесу є: 1) виборець; 2) Центральна виборча комісія, а також інша виборча комісія, утворена відповідно до цього Закону; 3) партія, що висунула кандидата у депутати; 4) кандидат у депутати, зареєстрований у порядку, встановленому цим Законом; 5) офіційний спостерігач від партії, яка висунула кандидатів у депутати у загальнодержавному окрузі, від кандидата у депутати в одномандатному окрузі, від громадської організації, який зареєстрований у порядку, встановленому цим Законом.
У позовній заяві, як на підставу звернення до суду з даним адміністративним позовом позивачі посилаються на частину другу статті 172 КАС України, згідно з якою виборець (громадянин, який має право голосу у відповідних виборах або референдумі) може оскаржити рішення, дію чи бездіяльність виборчої комісії, комісії з референдуму, членів цих комісій, якщо таке рішення, дія чи бездіяльність порушує виборчі права або інтереси щодо участі у виборчому процесі чи процесі референдуму його особисто.
З огляду на викладене, дослідженню підлягає, чи порушені особисті права позивачів як виборців щодо участі у виборчому процесі.
Згідно з частиною першою статті 11 Закону про вибори, виборчий процес -здійснення суб'єктами, визначеними статтею 12 цього Закону, виборчих процедур, передбачених цим Законом.
Так, стосовно суб'єкта виборчого процесу - виборця, Законом про вибори встановлені наступні виборчі процедури, які він може здійснювати.
Частиною другою статті 3 цього Закону передбачено, що кожний виборець має в одномандатному та загальнодержавному округах по одному голосу. Виборець може використати право голосу тільки на одній виборчій дільниці, де він включений до списку виборців. Виборець реалізує своє право голосу під час виборів у порядку, встановленому цим Законом.
Кожний виборець голосує на виборах особисто. Голосування за інших осіб чи передача виборцем права голосу будь-якій іншій особі забороняється (статті 8 Закону про вибори).
Статтею 40 Закону про вибори регламентований порядок ознайомлення виборців із попереднім списком виборців на звичайній виборчій дільниці та усунення неправильностей у списку виборців (частини третя - п'ята, сьома, восьма, десята і одинадцята стосуються прав виборців); статтею 43 - порядок складання та уточнення списків виборців на спеціальних виборчих дільницях (частини десята - дванадцята стосуються прав виборців); статтею 44 - порядок складання та уточнення списків виборців на закордонних виборчих дільницях (частини третя, сьома стосуються прав виборців); статтею 85 -організація і порядок голосування; статтею 86 - порядок організації голосування виборців за місцем перебування.
Водночас, обґрунтовуючи позовні вимоги, позивачі вважають, що відповідачем протиправно достроково припинено їх повноваження як членів дільничних виборчих комісій.
Таким чином, позивачі посилаються на протиправне позбавлення їх статусу -член дільничної виборчої комісії та відповідно позбавлення їх можливості здійснювати повноваження та користуватись гарантіями, передбаченими статтею 36 Закону про вибори.
При цьому, суд звертає увагу, що здійснення такої виборчої процедури, як право подання кандидатур до складу дільничних виборчих комісій, згідно з підпунктом 2 пункту 4 Розділу ХV «Прикінцеві та перехідні положення»Закону про вибори мають депутатські фракції, про сформування та реєстрацію яких у Верховній Раді України шостого скликання було оголошено на пленарному засіданні, усі партії - суб'єкти виборчого процесу, кандидати у депутати у відповідному одномандатному окрузі.
Із системного аналізу наведених норм чинного виборчого та процесуального законодавства України вбачається, що спірна постанова відповідача не порушує особисті права позивачів як виборців, а отже у позивачів немає адміністративної процесуальної дієздатності для звернення до суду з даним адміністративним позовом в порядку статті 172 КАС України.
Відповідно до частини третьої статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України, позовна заява повертається позивачеві, якщо позовну заяву подано особою, яка не має адміністративної процесуальної дієздатності.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що дана позовна заява підлягає поверненню позивачам.
Керуючись статтями 108, 160, 165, 172 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
у х в а л и в:
Позовну заяву ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12 до окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України в одномандатному виборчому окрузі №98 про визнання протиправним та скасування рішення - повернути позивачам.
Повернути ОСОБА_1 з Державного бюджету України сплачений судовий збір у розмірі 32 (тридцять дві) грн. 19 коп. згідно з квитанцією від 13 жовтня 2012 року № 1945.
Копію ухвали разом із позовною заявою та доданими до неї матеріалами надіслати позивачам або повідомити зміст ухваленого судом рішення засобами телефонного зв'язку.
Повідомити відповідну окружну виборчу комісію і Центральну виборчу комісію про надходження позовної заяви та про ухвалене судом рішення.
Судові рішення за наслідками розгляду судами першої інстанції справ, визначених статтями 172-175 цього Кодексу, набирають законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі їх апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Судові рішення за наслідками розгляду справ, визначених статтями 172-175 цього Кодексу, можуть бути оскаржені в апеляційному порядку у дводенний строк з дня їх проголошення, а судові рішення, ухвалені до дня голосування, - не пізніш як за чотири години до початку голосування.
Суддя Спиридонова В.О.