Коней на переправі не міняють
За останні 20 років малий і середній бізнес утвердив себе в Україні як потужна сила, яка зайняла значиме місце в суспільстві, впливає на розвиток вітчизняної економіки і вміє відстоювати свої права. З підприємництвом доводиться рахуватися, дослухатися до його вимог, у тому числі й державним управлінським структурам. Ось і на Черкащині, як зазначив заступник голови облдержадміністрації Анатолій Безверхній, нині осучаснено відносини між владою та підприємцями. За два останні роки вжито чимало заходів зі спрощення реєстрації суб’єктів підприємницької діяльності, видачі дозвільних документів, перегляду регуляторних актів, упорядкування надання адмінпослуг.
Водночас труднощів, які підприємцям доводиться постійно долати, ще безліч. Про них, зокрема, йшлося на засіданні регіональної ради підприємців області. Так, надмірним залишається тиск на малий і середній бізнес контролюючих органів, під∂рунтям якого часто бувають і політичні мотиви. Подолання ж корупції відбувається досить повільно. Не сприяє розвитку й монополізація ринку, де більшість сегментів уже поділено між представниками великого капіталу. Існують рейдерські зазіхання на бізнесові структури, й опиратися цьому підприємці найчастіше не можуть, бо й закону такого — про рейдерство — в Україні ще немає. Та головне — й дотепер не визначено чітких правил гри для тих, хто займається підприємництвом.
Брак виразної законодавчої бази, наголошують малі і середні підприємці, дає змогу контролюючим структурам постійно змінювати вимоги до них, що робить досить туманними їхні перспективи. Така невизначеність призводить до того, що частина підприємців просто полишають свою бізнесову діяльність. Приміром, торік кількість підприємців-фізосіб на Черкащині зменшилася, порівняно з попереднім роком, на 2,8%. А це означає, що майже 1,5 тисячі осіб не змогли подолати поставлені перед ними бар’єри — ні фінансово, ні психологічно.
Є багато питань, які потребують невідкладних рішень. Зокрема потрібна передбачувана тарифна політика в енергосфері. Постійне підвищення тарифів на електроенергію доводить бізнес буквально до банкрутства. Для нього такі видатки непосильні. Як результат, фірми закриваються, їхні працівники поповнюють ряди безробітних, а сім’ї опиняються в соціальній безвиході. Таке враження, зауважують бізнесмени, що НКРЕ діє самоправно і безконтрольно, менш за все турбуючись, у яку економічну прірву скочуються через високовартісну електроенергію виробники.
Непідйомним тягарем для багатьох стало й підвищення вартості послуг для проведення експертиз та оглядів продукції тваринного й рослинного походження, що також змушує багатьох підприємців закривати справу.
Розмова, яка відбулася на засіданні ради підприємців, розставила акценти в багатьох питаннях. Йшлося також про сприяння розміщення замовлень і налагодження співпраці з бізнесом при виготовленні продукції для потреб регіону на виробничих потужностях підприємств, установ, зокрема, в сфері виконання покарань.